środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Tradycja dobrej kuchni

11.09.2002 00:00
Dożynki to najistotniejsze w ciągu całego roku święto rolników zwane rownież „wieńcem” oraz „żniwniokiem”. Jest to uroczystość ludowa, starannie przygotowana i hucznie obchodzona. W tym roku możliwość przeprowadzenia przeglądu osiagnięć śląskich wsi przypadła właśnie miastu Racibórz. Nieodzownym elementem obrządku dożynkowego jest tradycja dobrej kuchni tych ziem, która jest znana od dawna, a różnorodność i oryginalność potraw śląskich zadowala podniebienia konsumentów nie tylko z naszego regionu.

Właśnie dlatego organizatorzy III Dożynek Wojewódzkich postanowili zorganizować „Festiwal Raciborskie Kulinaria 2002”, w trakcie którego przeprowadzone zostaną konkursy na: Najlepszy Wyrób Gotowy Festiwalu Kulinaria 2002 i Najlepsze Danie Festiwalu Kulinaria 2002. Konkurs połączy w sobie: reklamę wyrobu oraz możliwość zaprezentowania własnej oferty szerokiemu gronu odbiorców. Wypromuje również potencjalnych laureatów do startu w eliminacjach do konkursów regionalnych i ogólnopolskich w branży spożywczej (np. Śląski Konsumencki Znak Jakości w Branży Spożywczej). Zaproszenie do konkursu skierowane jest do producentów branży spożywczej oraz restauratorów - uczestników imprez wystawienniczych związanych z III Dożynkami Województwa Śląskiego - Racibórz 2002.

Sam pokaz i Festiwal rozpoczną prezentacje umiejętności kulinarnych kucharzy raciborskich restauracji oraz pokazy kulinarne adeptów szkół gastronomicznych z Raciborza i czeskich Silherovic.

Dożynki to również muzyka. Święto plonów i niedzielne kulinarne zmagania uprzyjemni Międzynarodowy Koncert Zespołów Folkowych. Wystapią: z Czech „ Benedikta”, węgiersko-rosyjsko-niemiecki zespół „The Transsylvanians” oraz polski zespół „Serbacy”.

„The Transsylvanians” są fenomenem sceny rockowo-folkowej. Zespół wykonuje mieszankę rapu, rocka, puncku oraz cygańskiego techno. W repertuarze mają również spokojne ballady. W swoich utworach poruszają tematykę wojen i pokoju, miłości i zazdrości, a przede wszystkim ogromnej chęci życia. Występowali m.in w Anglii, Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii oraz w Niemczech. Zespół tworzy czterech muzyków: András Tiborcz - skrzypce, Thomas Leisner - perkusja, Szilvana - konrabas, gitara basowa, Hendrik Maaß - gitara i vocal oraz gościnnie na instrumentach klawiszowych zagra Antonis Anissegos i na saksofonie oraz flecie Dénes Tibiorcz.

Polski zespół „Serbacy” gra folk i old happy jazz - z zabarwieniem country. Sam tworzy i odtwarza stare instrumenty folkowe. Jest jedynym zespołem na świecie grającym na łuku elektrycznym, skrzypcach patefonowych. Uczestniczył w największych festiwalach w Europie. Występował obok Ravi Shankara i Denisa Russosa. Gra w składzie: Antek Kania i Witold Żuk - multiinstrumentaliści, Katarzyna Kania - instrumenty basowe, łuk elektryczny. W tym roku wystąpili m.in. na Pikniku Country w Mrągowie. Antoni Kania jest autorem piosenki zatytułowanej „Gdy zostanę prezydentem” do filmu „Kariera Nikosia Dyzmy”.

Zespół „Benedikta” pochodzi z Czech. Tworzą go dwie siostry Michaela i Petra Vanove. Jak mówią: Ludowe pieśni Moravy, Śląska czy Karpat są odpowiedzią na pytanie skąd przychodzimy; funkowe, rockowe i jazzowe aranżacje są sposobem na nasze życie. Interpretacje Benedikty są pełne rockowej siły, ale i wiele w nich kobiecej delikatności i zmysłowości. Grają muzykę folkowo-rockową. Solistka tego zespołu prowadzi w czeskiej telewizji swój autorski program pt. „Folk-Motywy”. „Benedikta” ostatnio zagrał w Zwierzyńcu podczas Letniej Akademii Filmowej.

n

  • Numer: 37 (157)
  • Data wydania: 11.09.02