Wieści gminne
Marklowice
- Jak wynika z przygotowanych przez Bibliotekę Śląską w Katowicach zestawień, Gminna Biblioteka Publiczna służy dobrze swoim czytelnikom, osiągając z roku na rok coraz lepsze wyniki. W omawianym roku sprawozdawczym zajęła ona wysokie 3 miejsce wśród bibliotek powiatu wodzisławskiego. Jest to awans w porównaniu z poprzednim rokiem. Jak zauważa dyrekcja B.Śl. warunki lokalowe nie pozwalają jednak na prowadzenie aktywnej działalności, mającej na celu promocję książki i czytelnictwa. Mają nadzieję, że uda się zrealizować plany, dotyczące zmiany siedziby Biblioteki oraz przeprowadzić proces komputeryzacji.
- Na ostatniej sesji RG przegłosowano uchwałę w sprawie poparcia dla dalszej działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory gmina korzystała już ze środków tego funduszu, miała również nadzieję na kolejną dotację przy zaplanowanych pracach kanalizacyjnych.
- W przeprowadzonej w gminie „Akcji Lato” wzięło w tym roku udział 327 dzieci. Odbyły się trzy turnusy. Pierwszym były kolonie w Suminie, następnie półkolonie, na których dzieci wyjeżdżały na wycieczki, na basen, żaglówki. Przeprowadzono także obóz wędrowny. Całość kosztowała 56 tys. 166 zł. Do zorganizowania wypoczynku przyczyniły się: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Parafia p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Urząd Gminy. Dzieci brały także udział w parafiadzie w Warszawie gdzie, jak stwierdziła Czesława Somerlich, wypadły świetnie i uzyskały bardzo dużo nagród.
- Zarząd Gminy zlecił bielskiej firmie przygotowanie Gminnego Programu Ochrony Środowiska.
- 21 i 22 września odbędą się w gminie Ogólnopolskie Zawody na Nartorolkach.
- Gmina partycypuje w kosztach odtwarzania rowów przydrożnych na ul. Szymanowskiego.
Gorzyce
- Mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach włączyli się w akcję pomocy dla zalanego przez powódź Domu Pomocy Velke Brezno w Czechach. Zebrane pieniądze zos-tały przekazane 3 września wraz z darami zebranymi przez naszych przyjaciół z Trzyńca w Czechach. Deklarują też chęć przyjęcia kilku mieszkańców z Domu Pomocy Velke Brezno na wypoczynek u nas. Mieszkańców Domu Pomocy Velke Brezno poznali już podczas balu, zorganizowanego w Trzyńcu, zaś dyrektor Pani Yvona Linhartova odwiedziła ich w styczniu tego roku. Gorzycki Dom bardzo ucierpiał w czasie powodzi w 1997 roku i dlatego też jego mieszkańcy reagują na każde wołanie o pomoc i rozumieją dramat poszkodowanych ludzi. Deklarują, że ich pomoc nie będzie jednorazowa i na miarę możliwości będą się starać pomagać mieszkańcom z Domu Pomocy Velke Brezno.
Najnowsze komentarze