środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Czarny Smok

24.07.2002 00:00
Trenują już 1,5 roku, a na wysokiej rangi zawodach zdobywają czołowe miejsca. W ubiegłym sezonie pod okiem Bogdana Miliona zdobyli aż 21 medali. Na kwietniowych Mistrzostwach Europy jeden z najmłodszych zawodników - Dawid Blanik zdobył najwyższe trofeum - Mistrzostwo Europy. W przyszłym roku wybierają się na Mistrzostwa Świata. O kim mowa? O zawodnikach wodzisławskiej Szkoły Sztuki i Sportów Walki „Czarny Smok”.

Mało kto wie, że na terenie Powiatu Wodzisławskiego działa Szkoła Sztuki i Sportów Walki „Czarny Smok”. Dwa tygodnie temu pisaliśmy o ich niezwykłych osiągnięciach ubiegłego sezonu w zawodach federacji IBF. W tym numerze przybliżymy nieco informacji na temat historii i działalności klubu.

Klub powstał w styczniu 2001 roku, a jego założycielem był Bogdan Milion, który do dnia dzisiejszego zajmuje się szkoleniem jego członków. Namówił go do tego Adam Pawłowski, prezes Jastrzębskiego Klubu Tae-Kwon-Do „KAYKO”. Zapisy dzieci i młodzieży rozpoczęły się specjalnym pokazem w Szkole Podstawowej nr 17 w Wodzisławiu Śląskim, gdzie z miejsca zgłosiło się 20 członków - wspomina Bogdan Milion. Obecnie liczba członków waha się od 40 do 60 członków w zależności od okresu. Trenują dzieci i młodzież w wieku od 6 do 21 lat. Zajęcia odbywają się na salach sportowych Szkół Podstawowych nr 28 i 17 w Wodzisławiu Śląskim.

Członkowie klubu walczą dwoma stylami: Schan - Schaolin oraz Tae-Kwon-Do.

Pierwszy z nich powstał w Chinach, a w Europie zadomowił się na dobre w Niemczech. Tam też znajduje się siedziba federacji IBF (International Budo Federation), a jej przedstawicielem na Polskę jest Wiesław Bigos, trener kadry narodowej. Styl Tae-Kwon-Do to styl walki, który powstał w Korei. Planujemy także rozpocząć treningi Kalaki - mówi Bogdan Milion. Styl ten charakteryzuje się walką kijami ratanowymi. Na dzień dzisiejszy nie posiadamy jednak do tego odpowiedniego sprzętu - dodaje Milion. Komplet filipiński kosztuje bowiem ok. 1300 zł, komplet polski - ok. 1900 zł.

Wodzisławski klub „Czarny Smok” należy także do Polskiej Unii Tae-Kwon-Do i wykształcił już paru znakomitych zawodników. Jednym z nich jest 7-letni Dawid Blanik, bratanek słynnego medalisty z Sydney Leszka Blanika. Po 6 miesiącach ciężkiej pracy wziął udział w Pucharze Bierunia (zdobył brązowy medal), który był niejako przygotowaniem do Mistrzostw Europy 2002. Te odbyły się właśnie w Bieruniu 27 kwietnia tego roku. Tam dotarł aż do finału wygrywając 4:0 i zdobył złoty medal.

Wśród płci żeńskiej najlepszą okazuje się być Dorota Prus. Ma 21 lat i trenuje od 10 miesięcy. Na zawodach Pucharu Polski, które odbyły się 22 czerwca w Rybniku zdobyła dwa srebrne medale w kategorii do 69 kg, a cała ekipa zajęła drużynowo 3 miejsce.

Zawodnicy wodzisławskiego klubu nie biorą jednak czynnego udziału w zawodach organizowanych w naszym regionie. Istnieje tu wiele podobnych szkół sztuki i sportów walki, ale każda z nich należy do innej federacji. Kwestia rozbija się o przepisy, rodzaj sędziowania i bezpieczeństwo zawodników - tłumaczy Bogdan Milion.

Drużyna planuje także wystąpić w Mistrzostwach Świata federacji IBF, które odbędą się w kwietniu 2003 roku w Polsce, w Bieruniu. Chcemy tam już wystąpić w zawodach Kalaki, wcześniej musimy jednak uzyskać odpowiednie uprawnienia no i sprzęt, który jest bardzo kosztowny - mówi Bogdan Milion.

Bogdan Milion. Ma 28 lat i mieszka w Czyżowicach. Treningi rozpoczął mając 15 lat u Arkadiusza Mikułki, który jest instruktorem karate Kyokushinkoy. Po trzech latach przeniósł się do Pszczyńskiej Akademii Dalekowschodnich Sztuk Walki. Tam zdobył I (pierwszy) KYU, stopień uczniowski, który daje możliwość ubiegania się o stopień 1 DAN. Szkołę tą opuścił w 1998 roku, wiążąc się na stałe z Jastrzębskim Klubem Tae-Kwon-Do „KAYKO”, którego prezesem był już wtedy Adam Pawłowski i to właśnie on namówił go do założenia klubu w Wodzisławiu. Od tego czasu Bogdan Milion zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w wodzisławskim klubie.

Marcin Macha

  • Numer: 30 (150)
  • Data wydania: 24.07.02