Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Wyborcze ustalenia

10.07.2002 00:00
Kolejne miasta, gminy i kolejne zmiany okręgów wyborczych.

Po październikowych wyborach w powiecie będziemy mieli o dwudziestu trzech radnych mniej. W sześciu okręgach wybierać będziemy dwudziestu siedmiu, a nie jak do tej pory pięćdziesięciu radnych. Pierwszy okręg tworzy miasto Pszów i gmina Lubomia. Tutaj będzie czterech radnych (wcześniej siedmiu). Drugi okręg wyborczy stanowi Radlin, gdzie będzie trzech radnych, o połowę mniej niż do tej pory. Rydułtowy to okręg nr 3. Wcześniej wybierano tutaj siedmiu radnych, obecnie będzie ich czterech. Wodzisław Śląski nie będzie już podzielony na dwa okręgi, w których wybierano po ośmiu radnych, a stanowić będzie okręg czwarty z dziewięcioma radnymi powiatowymi. Godów natomiast nie będzie już osobnym okręgiem, w którym wybierano czterech radnych, a stworzy jeden okręg z Marklowicami i Mszaną (wcześniej osobny okręg, czterech radnych). Tutaj wybierzemy również cztery osoby na to stanowisko. Gorzyce są szóstym okręgiem, w którym wybierzemy trzech radnych, o połowę mniej niż przed czterema laty.

Wodzisław

Miasto będzie podzielone na dwadzieścia siedem obwodów głosowania. Oczywiście w związku z nową ordynacją wyborczą będziemy również wybierać mniej radnych. Zamiast obecnych trzydziestu dwóch, po wyborach samorządowych będzie ich tylko dwudziestu trzech. Ponadto Rada Miejska, poprzez przyjęcie 27 czerwca uchwały, dokonała zmian granic czterech stałych obwodów głosowania. Głównym kryterium podziału było zamierzenie, aby obecne rady dzielnic w całości mieściły się w nowych okręgach. Ze stałego obwodu głosowania nr 13 wykreślono ul. Jastrzębską od 1 do 3c oraz od 2 do 4, ul. Michalskiego, plac Gladbeck oraz ul. Ks. W. Kubsza od 1 do 15 oraz od 2 do końca i przeniesiono je do stałego obwodu głosowania nr 7, z siedzibą w SP nr 1. Ponadto ze stałego obwodu głosowania nr 14 wykreślono ul. Bracką, Brzozową oraz ul. Grodzisko i włączono je do obwodu nr 15, z siedzibą w SP nr 8. Pozostałe stałe obwody głosowania pozostały niezmienione. Przeniesiono jedynie siedzibę obwodowej komisji wyborczej nr 1 z budynku Przychodni Rejonowej nr 10 przy ul. Przemysława do budynku Publicznego Przedszkola nr 16, znajdującego się przy tej samej ulicy.

Rydułtowy

Radni byli tu zgodni i jednogłośnie poparli jedną z propozycji. Przygotowanie propozycji podziału gminy na okręgi wyborcze, to zadanie burmistrza. W tym roku nie było to zadanie łatwe, gdyż tym razem mieszkańcy będą wybierać 21 radnych, a nie jak poprzednio 28. Wiązało się to ze zmianą liczby okręgów wyborczych. Burmistrz Alfred Sikora przygotował cztery wersje podziału gminy na okręgi. Różniły się one między sobą liczbą okręgów i mandatów w poszczególnych okręgach. Głosowanie na sesji Rady Miasta było właściwie formalnością, bo wszyscy (na sali było obecnych 18 radnych) poparli wersję drugą. Podział ten zakłada podział Ryduł-tów na trzy okręgi wyborcze. Największą zmianą, w porównaniu z podziałem podczas poprzednich wyborów, jest połączenie w jeden okręg wyborczy terenów os. Orłowiec i Radoszów. Liczba mieszkańców przypadająca na ten okręg to 8.932, będą oni wybierali 8 radnych. W drugim okręgu wyborczym liczba mieszkańców wynosi 6.470 i przypada tam 6 mandatów. Okręg ten obejmuje m. in. ulice: Gen. J. Bema, Raciborską, Piecowską, Krzyżkowicką, os. Na Wzgórzu i os. Karola. Trzeci okręg wyborczy to tereny: ul. Bohaterów Warszawy, Plebiscytowej, Ofiar Terroru, Strzody. Na ten okręg przypada 7.548 mieszkańców i 7 mandatów.

(raj, B.P.)

  • Numer: 28 (148)
  • Data wydania: 10.07.02