Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Bawili się do białego rana

26.06.2002 00:00
Cały weekend trwały uroczystości z okazji 80-lecia istnienia Klubu Sportowego Polonia Marklowice, rozpoczęte już w piątek wieczorem mszą św. w kościele p.w. Św. Stanisława B. i M. w Marklowicach. Później odbyła się uroczysta akademia w sali gminnej, podczas której przedstawiono rys historyczny klubu, wręczono odznaki klubowe oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Imprezy sportowe odbywały się na boisku głównym w Marklowicach. Tam rozegrano 3 spotkania piłki nożnej w kategorii juniorów i seniorów. Juniorzy Polonii wysoko przegrali z wodzisławską Odrą wynikiem 1:8. Seniorzy grali zaś 2 mecze z czeską drużyną KS Stonava. Seniorzy przegrali 2:4, a drużyna rezerw pokonała rywali 2:0.

Odbył się także dzielnicowy turniej piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Marklowice Tadeusza Chrószcza. Tu najlepszą ekipą okazała się reprezentacja dzielnicy „Chałupki”. Na drugim miejscu znalazła się ekipa „Górnioka”, a trzecią lokatę zajęła dzielnica „Marakana”. Poza podium znalazła się dzielnica „Dolanek”.

Poza imprezami sportowymi odbyły sie także koncerty zespołów: „Hajer Kapela”, „Poziom 600” oraz „Classic”. Wystąpiła także Miejska Orkiestra Dęta z Rybnika wraz z formacją taneczną „Majoretek”. Do białego rana przygrywały zaś zespoły „Amadeus” i Kwartet”.
Trochę historii

Klub powstał w 1922 roku i początkowo nosił nazwę Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne „Sokół” Marklowice. Założycielami byli powstańcy śląscy, a pierwszym prezesem został Jan Nira. Oficjalnie istaniała tylko sekcja piłki nożnej. Znaleźliśmy także w różnych zapiskach historycznych pochodzących sprzed wojny informacje na temat sekcji siatkówki, a nawet boksu i hokeju na lodzie - mówi prezes Polonii Marklowice Jacek Skupień. W 1932 roku nazwę klubu zmieniono na Klub Sportowy „32” Marklowice. W czasie wojny życie sportowe w Marklowicach, zresztą jak w całej Polsce, zamarło.

Po wojnie znowu zdecydowano o zmianie nazwy klubu. Tym razem na Przysposobienie Rolniczo-Wojskowe. Nazwa ta przertwała bardzo którko, bo tylko do 1950 roku, kiedy zmieniono ją na Ludowy Klub Sportowy „Polonia” Marklowice. Prezesem klubu był wtedy Hubert Musioł.
Obecna nazwa utrwaliła się dopiero w 1994 roku. Drużyna od początku swojego istnienia grała w najniższych klasach rozgrywkowych. W 1978 roku, kiedy szkoleniem piłkarzy w Marklowicach zajmował się były piłkarz Odry Albin Mrozek, drużyna awansowała do klasy A. Klubowi prezesował wtedy Paweł Karwot, a kierownikiem drużyny był Franciszek Kania.

Rok 1992 był dla klubu rokiem przełomowym. Pod wodzą Jerzego Wolnego drużyna awansowała do V ligi, czyli do popularnej „okręgówki” i od tego czasu zajmuje czołowe lokaty w tej klasie rozgrywkowej. Prezesem klubu był wtedy już obecny prezes Jacek Skupień, zaś kierownikiem - Mieczysław Szupuła.

W latach 1965-1972 istniała także prężnie działająca sekcja tenisa stołowego, która swego czasu osiągała znaczące wyniki w III lidze. Szkoleniem marklowickich tenisistów zajmował się grający trener Stefan Wodecki.

Marcin Macha

  • Numer: 26 (146)
  • Data wydania: 26.06.02