Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Lekarz prostego ludu

26.06.2002 00:00
Doktor Lucjan Mende, w czasach gdy żył, był nazywany „lekarzem prostego ludu”, dziś mieszkańcy Wodzisławia, jako wyraz uznania jego zasług, ufundowali mu tablicę pamiątkową.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, 10 czerwca, dokonała córka dra Mendego. Tablica została umieszczona na ścianie kaplicy cmentarnej przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystość tę rozpoczęła msza św., po której wierni udali się pod kaplicę, gdzie proboszcz parafii WNMP, ks. Bogusław Płonka, poświęcił pamiątkową tablicę, a córka dra L. Mendego podziękowała zgromadzonym za pamięć o jej ojcu i jego zasługach.

Doktor Lucjan Mende - to „legenda ziemi wodzisławskiej”, czytamy w nieistniejącym już miesięczniku „Heroldzie Wodzisławskim” z 1992 r. Urodził się on w 1896 r. w Opolu. Z ziemiami należącymi do powiatu wodzisławskiego zetknął się w 1921 r., kiedy jako początkujący medyk pracował w rydułtowskim szpitalu. Żona L. Mendego, Elżbieta, pochodziła z Wodzisławia i w ten sposób związał się on z naszym miastem. „Tolerancja narodowościowa i wszelka inna, dwujęzyczność, otwartość na problemy życia codziennego cechują doktora Mendego, Europejczyka, Górnoślązaka (...) - takie słowa charakterystyki możemy znaleźć w Heroldzie Wodzisławskim. Francik był przede wszystkim lekarzem prostego ludu, a wypadało mu misję tę pełnić w czasach, gdy po wsiach nie było jeszcze lekarzy, ośrodków zdrowia i aptek. Pogotowie ratunkowe nikomu jeszcze się nie śniło. Nawet w Wodzisławiu (...) lekarzy można było policzyć na palcach jednej ręki”. L. Mende zmarł 13 czerwca 1971 r., choć minęło 31 lat od jego śmierci, pamięć o nim jest nadal żywa wśród mieszkańców Wodzisławia.

(B.P.)

  • Numer: 26 (146)
  • Data wydania: 26.06.02