Z cegieł miłości
Organizatorem konkursu było Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. Uczestnicy mogli zgłosić bardzo różnorodne prace artystyczne - plakaty, mowy czy też scenariusze krótkich form teatralnych. Właśnie taki scenariusz został zgłoszony do konkursu przez pszowską grupę teatralną. W lutym odbył się etap rejonowy a w kwietniu - wojewódzki. Grupa z Pszowa znalazła się w gronie laureatów i została zaproszona do zaprezentowania widowiska według tego scenariusza w katowickim Pałacu Młodzieży.
Po powrocie z Katowic znaleźliśmy w internecie informację, że zajęliśmy drugie miejsce na szczeblu ogólnopolskim - mówi Mirela Chodyko, która prowadzi grupę teatralną. Pierwszego miejsca nie przyznano, więc okazaliśmy się najlepsi w Polsce. Nasz występ w Katowicach się spodobał i zostaliśmy zaproszeni do wystawienia spektaklu w Warszawie. Wystąpiliśmy na uroczystości zakończenia konkursu. Przedstawienie opowiada o współczesnym człowieku i czyhających na niego zagrożeniach, którymi są alkohol, narkotyki, sekty i pieniądze. Szuka on rzeczywistego mistrza a jedyne co go może wyzwolić to miłość. Spektakl miał tytuł: „Zbuduję dom z cegieł miłości”. Wyjazd do Warszawy to piękne podsumowanie czteroletniej pracy, niektóre z dziewcząt zdają w tym roku maturę. Był on możliwy dzięki pomocy Urzędu Miejskiego, szkoły, proboszcza pszowskiej parafii Józefa Frączka oraz zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Otrzymaliśmy cenne nagrody - reflektory teatralne oraz wytwornicę do dymu.
W swoim spektaklu pszowska grupa teatralna posługiwała się środkami wyrazu, z których korzystała w poprzednich występach - tańca, pantomimy i symboli. Wpisy do kroniki świadczą o tym, że przedstawienie bardzo się spodobało i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wielu widzów nie kryło swojego wzruszenia a uczniowie z Pszowa byli chwaleni również za sprawną organizację. Bardzo szybko potrafili zainstalować dekoracje, które przywieźli z sobą z Pszowa.
Dobrze się rozumiemy, każdy wie co ma robić - mówią członkowie pszowskiej grupy. To dla nas wielki sukces i przeżycie. Widzom bardzo się podobało przedstawienie, zatrzymywali nas potem i gratulowali. Nigdy nie myśleliśmy, że pojedziemy do Warszawy z takim występem. Niektóre z dziewcząt od niedawna biorą udział w próbach a już brały udział w takim wydarzeniu.
W grupie teatralnej ostatnio pojawiło się wiele nowych osób, niektóre dopiero pierwszy raz mówiły teksty na scenie. Przygotowanie spektaklu wymagało wiele pracy i dużo ćwiczeń. Dzięki temu sukcesowi uczniowie przekonali się, że mogą coś zrobić. Do tej pory prezentowali się najczęściej w szkołach, pierwszy wielki występ odbył się w Katowicach a wyjazd do Warszawy był czymś niespodziewanym. Przy okazji uczniowie mieli okazję zwiedzenia stolicy. W przygotowywaniu występu jak zwykle Mireli Chodyko pomagała Blandyna Porąbka, która zajęła się wraz ze swoimi uczniami scenografią.
(jak)
Najnowsze komentarze