Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Godanie i malowanie

12.06.2002 00:00
Wielka feta śląskiego godanio i malowania odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 na Głożynach. Patronat medialny nad imprezą objęły „Nowiny Wodzisławskie”.

W ubiegły czwartek w szkole rozdano nagrody za udział w konkursie „Zamiast godki pyndzel”, przeprowadzono również konkurs na „Śląskigo łebonia”. Dodatkowo było dużo humoru, tańca i jedzenia. Obydwa konkursy organizuje Danuta Bezuch, nauczycielka geografii oraz Aleksandra Matuszczyk - Kotulska sekretarz redakcji „Nowin Wodzisławskich”. Stroną techniczną zajęła się również Małgorzata Waga, nauczycielka his-torii.

„Zamiast godki pyndzel” to konkurs, na jaki należało przysłać pracę plastyczną o tematyce związanej z „małą ojczyzną”. W tym roku tematyka dotyczyła używanego tu dawniej stroju, np. przez osoby starsze lub dzieci. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych oraz gimnazjaliści z Radlina.

Zaskoczyła nas ogromna liczba prac, przysłana na tegoroczny konkurs. Mimo, że w tym roku, w przeciwieństwie do roku ubiegłego, w konkursie nie wzięły udziału wszystkie szkoły to liczba prac była trzykrotnie większa. Wpłynęło ich ok. 100 - mówi Danuta Bezuch.

Technika wykonania prac była dowolna, co zresztą zauważyć można na zaprezentowanej w sali gimnastycznej SP nr 3 wystawie.

Przy ocenie prac zwracaliśmy uwagę na to, czy została wykonana ona przez dziecko, co wprawne oko zauważy - mówi Romana Honus, przewodnicząca jury. Decyzją jury, w składzie Romana Honus - nauczyciel plastyki w SP nr 5 w Rydułtowach, Franciszek Kucharczak - grafik redakcji „Mały Gość Niedzielny”, Aleksandra Matuszczyk - Kotulska - historyk, dziennikarz oraz Joanna Kucharczak - nauczyciel plastyki, plastyk w redakcji „Małego Gościa Niedzielnego”, nagrody otrzymali: w kategorii szkół podstawowych (klasy I - III) I miejsce - Anna Pławecka, II - Karolina Przekórz, III - Ewa Grzywa, wyróżnienie zaś Kamil Kampik, wszyscy z Zespołu Szkół Sportowych. W kategorii szkół podstawowych (klasy IV - VI): I miejsce - Kinga Kuczek z ZSS, II - Zofia Porwoł z SP 3, III - Anna Nalik i Klaudia Porembska z ZSS. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Marta Łakomiec, Katarzyna Bombik,Żaneta Molek, Dominika Deka, Sylwia Śmieja, wszyscy z ZSS a także Mateusz Domagała, Maciej Niesporek, Robert
Polnik oraz Justyna Durczok i Karolina Milej z SP nr 3. W kategorii gimnazjów miejsc nie przyznano, natomiast wyróżnienia otrzymali: Iwona Góralczyk, Martyna Milej, Agnieszka Durczok, Aneta Strodula, Magdalena Dobrowolska i Anna Kopania z Gimnazjum ZSS.

Dyplomy otrzymali też opiekunowie, przy pomocy których dzieci przygotowały prace. Z ZSS: Alina Badura, Renata Markiton oraz Barbara Sołtysik. Z Gimnazjum ZSS Grażyna Gdańska, a z SP nr 3 Małgorzata Broża i Danuta Bezuch. W konkursie na „Śląskigo łebonia” udział wzięło 10 uczestników. Jury w składzie: przewodnicząca Anna Stronczek, Henryka Skowronek - nauczycielka oraz Bogusław Kołodziej - prezes TPP uznało, że I miejsce, za monolog „Przyszywano ciotka”, otrzyma Sabina Gawlas z kl. I Gimnazjum ZSS. Jej opiekunem jest Grażyna Gdańska. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Mrozek z SP nr 4 za utwór Wiktora Bugli, w którym opowiadała o fusbalu. Przygotowała ją Gabriela Halamoda; Barbara Pieczka z kl. I Gimnazjum ZSS, którą przygotowała Grażyna Gdańska, za utwór „Jak mie zmora dusiła” oraz Maciej Niesporek z SP nr 3, którego przygotowała Danuta Bezuch. Opowiadał, pokazując zarazem zdjęcia, o swojej rodzinie. Koszulki „Nowin Wodzisławskich” otrzymały natomiast kolejne uczestniczki z SP nr 3: Sylwia Marcol, Barbara Gawlik, Dominika Maziarz, Anna Strączek, Andżelika Bugla i Sylwia Domes.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy II z SP nr 3: Łukasz Kutyna, Bartłomiej Bugla i Dawid Skorzysko, których przygotowała Bożena Brodniak. Dodatkowo kilka utworów przedstawili przedszkolacy z PP nr 5 z Rydułtów. Jak zwykle pięknie zatańczył zespół „Cantate”, działający w Domu Kultury w Rybniku - Boguszowicach, a prowadzony przez Mirelę Szutka. Dzieci bawiła też Anna Stronczek, wiceślązaczka 1995 r. oraz jej mąż Edward, który przygrywał na akordeonie.

Wszystkich uczestników, a także publiczność, uraczono chlebem z fetem a także kołoczem. To zasługa piekarni pana Salamona oraz cukierni Nawrat. Nagrody ufundował natomiast Urząd Miasta i SP nr 3 za co serdecznie dziękujemy - mówi Danuta Bezuch.

Urząd Miasta reprezentowała Halina Mizia, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, obecna była także dyrektor SP nr 3 Jolanta Żydziak. Dodatkowo obecni byli również goście ze szkoły czeskiej w Ostrawie Zabrzechu: Peter Krystinik, Eva Wewoclowa i Rostislaw Pytlik. Szkoła na Głożynach chce nawiązać ścisłą współpracę z tą placówką.

(amk)

  • Numer: 24 (144)
  • Data wydania: 12.06.02