Szkolni dziennikarze
Konkurs zorganizowano już po raz czwarty, jego pomysłodawczynią i inicjatorką jest Beata Spakowska. Po raz pierwszy odbył się on jeszcze w SP 4, potem został przeniesiony do gimnazjum.
Na początku napływały gazetki głównie z okolic Rydułtów, teraz zasięg jest szerszy - mówi Beata Spakowska. Są takie redakcje szkolne, które co roku biorą udział w konkursie i zostają laureatami. Gazetki są coraz lepsze, poprawia się ich poziom graficzny i merytoryczny. Coraz mniej jest przedruków, coraz częściej uczniowie sami zaczynają pisać. Jury ma problemy z wybraniem najlepszych gazetek.
Informacje o konkursie są przekazywane do szkół za pośrednictwem rybnickiej Delegatury Kuratorium Oświaty już w październiku. Do marca redakcje mogą nadsyłać po trzy numery swojego pisma. Ponadto do konkursu można zgłaszać artykuły związane z tematyką, określoną przez organizatorów oraz ekologią. Gazetki oceniane są w trzech kategoriach wiekowych.
Wśród najmłodszych (kl. I-III) najlepsze okazało się pisemko „Małolat” wydawane w SP 10 w Wodzisławiu. Drugie miejsce zajął „Stryszek” z SP w Pstrążnej a trzecie również „Małolat” z Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie.
W kategorii kl. IV-VI zwyciężyły „Szkolne pogawędki” wydawane w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rybniku. Drugie miejsce zajął „Nieregularnik Szalonego Adasia” z SP w Gorzycach. Jury przyznało dwie trzecie nagrody, które otrzymały: „Szósteczka” z SP 6 w Rybniku i „Jedenastka” z SP 22 w Rybniku.
W grupie gimnazjalistów wygrał „Cezar” z Połomi. Drugie miejsce zajął „Sowizdrzoł” z Gimnazjum Sportowego nr 2 w Radlinie a trzecie - gazetka „Czarno na białym” z Turzy Śląskiej.
Nagrodę specjalną, przyznawaną od trzech lat za propagowanie problematyki ekologicznej, otrzymała redakcja „Wokół Nas” z SP 20 w Rybniku. Za artykuł o tematyce ekologicznej „Nie będzie nas, lecz będzie las” została nagrodzona Katarzyna Brzezińska z Godowa. Wyróżniono również Edytę Worynę z Gimnazjum w Połomi za artykuł poruszający problematykę społeczną „Konflikt pokoleń”.
Jest to jedyny taki konkurs na naszym terenie - mówi Alicja Kołodziej, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Nadsyłane gazetki ocenia jury złożone z polonistek z różnych szkół i różnych miejscowości. Dzięki sponsorom - Urzędowi Miasta, Ciepłowni „Rydułtowy” i związkom zawodowym kopalni „Rydułtowy” możemy zakupić cenne nagrody książkowe. Ciepłownia od kilku lat nagradza gazetki i artykuły o problematyce ekologicznej.
Uroczystość zakończenia konkursu i wręczenia nagród uświetniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1.
(jak)
Najnowsze komentarze