Liderzy na jubileusz
Uczestnicy jubileuszowych uroczystości spotkali się w siedzibie Cechu i przemaszerowali przez wodzisławski rynek do kościoła Wniebowzięcia NMP, gdzie została odprawiona msza św. w intencji rzemieślników. W okolicznościowej akademii, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum" wzięli udział m.in. przedstawiciele katowickiej Izby Rzemieślniczej, władz samorządowych oraz parlamentarzyści.
Pierwsza wzmianka o wodzisławskim rzemiośle pochodzi z drugiej połowy XVI wieku - mówił Henryk Hübscher, starszy Cechu. Istniały wówczas tzw. ławy, które miały prawo sprzedawać mięso. Przywileje cechowe nadawali właściciele państwa stanowego, jeden z nich zabronił osobom niezrzeszonym w cechu szewców wykonywania tego zawodu. Przymus cechowy istniał na Śląsku do 1811 r., kiedy wprowadzono wolność wykonywania zawodów rzemieślniczych.
Po II wojnie światowej zaczęło się zakładanie cechów branżowych. W 1957 r. zrodziła się inicjatywa powołania Cechu Rzemiosł Różnych w Wodzisławiu. Pierwszym starszym Cechu został ślusarz Antoni Kuźnik. Po trzydziestu latach - w 1987 r. zrzeszonych było prawie 1100 zakładów. Po urynkowieniu gospodarki ilość członków zaczęła spadać - obecnie jest ich 438.
W ostatnim czasie nastąpiło wiele istotnych zmian, cech otworzył się na innych przedsiębiorców, którzy nie są rzemieślnikami w tradycyjnym rozumieniu - wyjaśniał dyrektor Cechu Kazimierz Grzywacz. Dokonaliśmy takich zmian jako jeden z pierwszych cechów w Polsce. Opracowany statut był wzorcem dla innych. Wodzisławski cech był pionierem w otwieraniu się na inne branże. Doceniane są wysokie kwalifikacje naszych członków, 36 z nich jest członkami komisji egzaminacyjnych. Cech organizuje szkolenia, udziela porad prawnych i podatkowych swoim członkom. Coraz większą rolę przywiązujemy do promocji firm czemu służą wystawy rzemieślnicze na wodzisławskim rynku oraz konkurs na Powiatowego Lidera Przedsiębiorczości.
Wodzisławski Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców został uhonorowany za zasługi dla rzemiosła Złotą Odznaką im. Jana Kilińskiego. Cechowy sztandar udekorował tym odznaczeniem poseł Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach.
Życzenia z okazji jubileuszu składali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych cechów - również z Sycowa na Dolnym Śląsku - oraz delegacja rzemieślników z niemieckiego Recklinghausen. Przedstawiciele tamtejszego cechu, który powstał w 1907 r. wyrazili nadzieję, że jubileusz stulecia będą mogli obchodzić wspólnie z kolegami z Wodzisławia.
Piętnaście firm, które wybrała kapituła spośród zgłoszonych kandydatów, otrzymało tytuły Powiatowych Liderów Przedsiębiorczości. Dyplomy i statuetki wręczali starosta Jerzy Rosół, starszy Cechu Henryk Hübscher oraz przedstawiciele władz poszczególnych miast i gmin. Liderami przedsiębiorczości zostali: Andrzej Caniboł - zakład kamieniarski „Gran-Mar" ze Skrzyszowa, Rudolf Capek - instalatorstwo sanitarne, ogrzewania i gazowe z Radlina, Ernestyn Janeta - zakład rzeźniczo-wędliniarski z Lubomi, Brygida i Marian Janetowie - zakład rzeźniczo-wędliniarski, Tadeusz Kocjan - zakład ogólnobudowlany z Marklowic, Józef Kowalski - zakład betoniarstko-kamieniarski z Wodzisławia, Antoni i Danuta Kozielscy - stolarnia „Adex" z Turzy, Ingeborga i Jerzy Kozielscy - piekarnia z Mszany, Zygmunt Ostrzołek - zakład blacharsko-lakierniczy z Połomi, Jan Rduch - zakład elektrotechniczny z Godowa, Piotr Sanecznik - stacja obsługi pojazdów z Rydułtów, Grażyna i Tadeusz Sobalowie - piekarnia z Wodzisławia, Krystyna Śmietana - piekarnia z Radlina, Lucjan Wnuk i Andrzej Kuźnik - firma „Fire-System" z Wodzisławia, Janusz Zientek -centrum diagnostyki samochodowej z Gorzyczek. W imieniu wyróżnionych dziękował Janusz Zientek podkreślając, że wiele z tych firm ma charakter rodzinny.
Uroczystości uświetnił występ artystów gliwickiej operetki, potem odbył się bankiet w hotelu „Amadeus".
(jak)
Najnowsze komentarze