środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Pozarządowa współpraca

08.05.2002 00:00
Zorganizowana w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach polsko-czeska konferencja poświęcona roli organizacji pozarządowych była okazją do nawiązania kontaktów między stowarzyszeniami po obu stronach granicy. Agencja Aktywnej Granicy z Wodzisławia oraz „Centrum pro komunitni praci" Kraju Morawsko-śląskiego podpisały list intencyjny wyrażający wolę współpracy.

W październiku ubiegłego roku kilkanaście polskich i czeskich organizacji pozarządowych rejonu pogranicza brało udział w konferencji zorganizowanej w Malenowicach w Czechach. Był to wynik współpracy nawiązanej wcześniej przez naszych południowych sąsiadów z Fundacją Na Dobro Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Z zaproszenia do Malenowic skorzystali m.in. starosta Jerzy Rosół oraz dyrektor DPS w Gorzycach Ryszard Andrukiewicz. Z inicjatywy wodzisławskiego starosty zorganizowano podobną konferencję w Polsce. Wzięli w niej udział przedstawiciele czeskich i polskich stowarzyszeń, które zaprezentowały swoją działalność. Obecni byli konsul RP w Ostrawie Jerzy Herma, pełnomocnik Ministra Pracy i Polityki Społecznej Zuzanna Grabusińska, przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Izabela Plata, dr Andrzej Niesporek z Instytutu Socjologii UŚ, a także przedstawiciele władz powiatowych. Dr Andrzej Nieporek mówił o roli jaką pełnią różne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe w życiu społecznym. Na początku lat 90. w Polsce nastąpił prawdziwy boom w tworzeniu stowarzyszeń. Po latach ograniczeń widać było dużą potrzebę tego typu działalności. Teraz w naturalny sposób tempo powstawania takich organizacji spadło. Przygotowywany jest projekt ustawy, która ma regulować działalność stowarzyszeń pozarządowych i tzw. wolontariatu. Przepisy mają zapewniać równe traktowanie takich organizacji i równy ich dostęp do środków publicznych poprzez organizowanie konkursów. Dana Divakova mówiła o pozycji organizacji pozarządowych w Czechach i ich współpracy z sektorem publicznym. Sally Kelly z brytyjskiego Funduszu Know-How, który wspiera działalność stowarzyszeń na terenie Rybnika i powiatu wodzisławskiego przedstawiła pomysł stworzenia centrum wspierania inicjatyw pozarządowych, które miałoby swoja siedzibę w Rybniku i Radlinie. Oceniła ona, że potencjał współpracy polskich i czeskich stowarzyszeń jest bardzo duży.

Podczas konferencji przedstawiony został program artystyczny w wykonaniu podopiecznych świetlicy „Tacy sami" prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych w Rydułtowach, zespół „Klarnetki" i szkołę muzyczną z Rydułtów oraz  Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Przytup", który działa przy radlińskim MOK-u.

List intencyjny wyrażający wolę „stwarzania warunków współpracy organizacji pozarządowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej, związanych z ich działalnością po obu stronach granicy" podpisali Dana Divakova z Centrum pro komunitni praci w Ostrawie i Jan Serwotka z Agencji Aktywnej Granicy w Wodzisławiu. Podpisanie takiej deklaracji ma zaowocować w niedalekiej przyszłości konkretną umową władz samorządowych strony polskiej i czeskiej na szczeblu powiatowym.

W programie, po oficjalnej części konferencji, znalazły się także wizyty potencjalnych czeskich partnerów w siedzibach organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu wodzisławskiego. Czescy goście odwiedzili m.in.: wodzisławskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych w Rydułtowach, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Radlina oraz koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Wodzisławiu Śląskim.

(jak)

  • Numer: 19 (139)
  • Data wydania: 08.05.02