środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Historia z rękopisów

10.04.2002 00:00
Towarzystwo Przyjaciół Pszowa zorganizowało spotkanie z dr. Ryszardem Kinclem, historykiem ziemi raciborskiej.

Temat spotkania brzmiał „Arka Bożek - legenda a prawda". Dr Kincel w swoich pracach nigdy nie powiela tego, co już inni napisali, jego pasją jest poszukiwanie w rękopisach czegoś nowego, jeszcze dotąd nie odkrytego. Jest to praca trudna, bo nawet jeżeli odnajdzie się rękopisy, to nie zawsze są one czytelne. Do bliższego przyjrzenia się postaci Arki Bożka skłoniły badacza opinie niektórych osób, domagających się usunięcia pomnika Arki Bożka z Raciborza. Faktem jest, że była to postać bardzo kontrowersyjna, ówczesne władze raz ją faworyzowały, nadawały szkołom i ulicom jego imię, czasem zaś potępiano go. Ważne jest to, że jest to osoba bardzo związana ze Śląskiem, która wiele dla tej ziemi uczyniła.

Historia tej postaci jest zawiła i długa, dr Kincel drukuje pamiętniki Arki Bożka w „Nowinach Raciborskich", w których ukazało się już kilkanaście odcinków tej historii. Badacz poddaje w wątpliwość fakt, czy są to pamiętniki, czy raczej wspomnienia i komentarze.

Wielu zgromadzonym gościom dr R. Kincel kojarzy się z postacią Eichendorffa, dlatego przygotowali niespodziankę związaną z tym poetą. Każdy uczestnik dostał kopię utworów Eichendorffa, w tłumaczeniu ks. prof. J. Szymika, a Jan Kańtoh opracował podkład muzyczny. Refreny śpiewała cała sala. To nie był jednak koniec niespodzianek. Zebrani nie zapomnieli także o tym, że 3 kwietnia, to dzień urodzin ks. prof. J. Szymika. Było tradycyjne sto lat, a radny Edward Surma odczytał specjalnie napisany przez niego na tę okazję wiersz.  Planowane jest już kolejne spotkanie z dr. R. Kinclem, którego temat dotyczyć ma „Życia na pograniczu".

B.P., zdj. Arkadiusz Urbański

  • Numer: 15 (135)
  • Data wydania: 10.04.02