Poniedziałek, 27 maja 2024

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Z górnictwem na dobre i na złe

27.03.2002 00:00
Wśród imprez związanych z dziesięcioleciem odzyskania samodzielności przez Rydułtowy odbyło się również spotkanie poświęcone problemom związanym z restrukturyzacją górnictwa. Jego uczestnicy dyskutowali o wpływie tego procesu na sytuację społeczno-gospodarczą miasta.

Mamy obchody dziesięciolecia samodzielności, ale ta gmina istnieje od dawna - mówił burmistrz Alfred Sikora. Od wielu lat związana jest z górnictwem, w 1806 r. powstała kopalnia „Charlotte" a teraz działa kopalnia „Rydułtowy". Wszystko w naszej gminie kręci się wokół górnictwa.

Podczas spotkania przedstawiono procesy restrukturyzacyjne w Rybnickiej Spółce Węglowej oraz kopalni „Rydułtowy". Sytuacja w górnictwie rzutuje na gospodarkę w całym naszym regionie, ograniczanie zatrudnienia powoduje wzrost bezrobocia. Na szczęście kopalnia „Rydułtowy" należy do tych, które mają przed sobą jeszcze długie lata fedrowania - przewiduje się, że będzie istnieć do roku 2030. Jednak jak podkreślali przedstawiciele RSW górnictwo w naszym regionie podtrzymuje istniejącą liczbę miejsc pracy, nie będzie już jednak - tak jak kiedyś - lokomotywą napędzającą rozwój gospodarczy i zwiększającą zatrudnienie. Obecnie przyjmować do pracy można tylko wysoko kwalifikowanych specjalistów. Sytuacja ekonomiczna RSW się poprawia, zaczyna ona przynosić zyski.

W ciągu ostatnich 9 lat zatrudnienie w kopalni „Rydułtowy" spadło o ponad 1600 osób - z ponad 5300 pracowników do niecałych 3600. Mimo to wydobycie utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,3 - 2,5 mln ton. W 2001 r. kopalnia odnotowała zysk. Wydobycie zostało skoncentrowane do trzech ścian, majątek poprodukcyjny został sprzedany lub wydzierżawiony samodzielnym spółkom. Mieszkania zakładowe przekazano spółdzielni „Orłowiec" a część majątku - jak basen czy dom kultury w Niewiadomiu - została skomunalizowana.

W swoim wystąpieniu wiceburmistrz Paweł Cieślik przypomniał, że oprócz korzyści działalność górnicza ma negatywny wpływ na sytuację miasta. Skoncentrowane wydobycie węgla w większym stopniu powoduje szkody górnicze i osiadanie terenu. Restrukturyzacja powoduje spadek miejsc pracy i negatywne zjawiska społeczne takie jak wzrost przestępczości, alkoholizmu i wandalizmu. Stopa bezrobocia w Rydułtowach wynosi już prawie 15% a miasto nie jest w stanie samo stworzyć takich warunków atrakcyjności inwestycyjnej, która gwarantowałaby stworzenie dużej liczby miejsc pracy. Władze Rydułtów prowadzą aktywną politykę w kierunku tworzenia miejsc pracy poza górnictwem, ale jego możliwości nie są wielkie.

(jak)

  • Numer: 13 (133)
  • Data wydania: 27.03.02