środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Nie dać się przeziębieniom

20.03.2002 00:00
Okres przełomu zimy i wiosny, w którym pogoda jest bardzo zmienna powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia, grypy i anginy. Odpowiednio postępując można takim chorobom zapobiegać a przynajmniej spowodować, że nie będą dla nas takie groźne.

Możemy stosować stare, sprawdzone metody, które są bardzo skuteczne, wcale nie musimy faszerować się antybiotykami - twierdzi Regina Parma, która prowadzi gabinet terapii naturalnych. Bardzo często w tym okresie dzieci przychodzą ze szkoły z katarem, który przenosi się na całą rodzinę. Jest na to dobry sposób. Katar wodnisty można leczyć … cebulą. Po wyciśnięciu soku należy zmoczyć w nim tamponik i włożyć kilka razy do nosa. Tak możemy pozbyć się dolegliwości w wypróbowany i bezpieczny sposób. Z mojej praktyki wynika, że bardzo skuteczne jest świecowanie. Zwalcza ono schorzenia górnych dróg oddechowych i wpływa na podniesienie odporności organizmu. Gdy taka kuracje zrobi się w okresie wiosennym to można się uodpornić i potem będziemy przechodzić wszelkie infekcje dużo łagodniej. Obędziemy się bez antybiotyku - wystarczą tylko domowe sposoby. Stosowane w tym celu świece zrobione są ze specjalnego materiału nasączonego olejkami. Ciepło wydzielające się podczas zabiegu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i wydalania toksyn. Mówi się, że jest to metoda Indian Hopi, ale świecowanie było kiedyś dobrze znane i stosowane na naszych ziemiach. Jest ona stara, sprawdzona i skuteczna. U dorosłych można stosować również konchy, które są skuteczne przy zapaleniu zatok i ucha. Bardzo ważne jest, aby zarówno świece jak i konchy pochodziły od sprawdzonych producentów.

Zabiegi bioterapeutyczne nie są konkurencją dla „oficjalnej" medycyny. Wielu lekarzy uznaje ich skuteczność stosując np. zioła w leczeniu różnych schorzeń. Inna jest filozofia postępowania bioterapeutów. Stosują oni terapię bodźcową - chodzi o przekazanie organizmowi odpowiedniego sygnału, by go pobudzić do zwalczenia dolegliwości własnymi siłami. Bardzo ważne są relacje między pacjentem a terapeutą. Skuteczność jest w dużym stopniu uzależniona nie tyle od schorzenia, ale od osoby, która choruje.

Powinniśmy się zastanowić nad tym jak dbamy o samochód i jak dbamy o własne zdrowie - mówi Regina Parma. Staramy się, żeby nie porysować lakieru naszego samochodu, gdy słyszymy jakiś defekt to jedziemy do mechanika, przeprowadzamy przeglądy, wymieniamy opony i stosujemy odpowiednie paliwo. Gdybyśmy choć w części dbali o własne zdrowie tak jak o samochód, na pewno bylibyśmy dużo zdrowsi. Gdy organizm daje nam sygnał, że coś dzieje się źle, często bagatelizujemy dolegliwości licząc, że same przejdą. Człowiek narażony jest na sytuacje stresowe, ważne jest, żebyśmy się umieli zrelaksować. Trzeba codziennie poświęcić chociaż trochę czasu  na relaks dla swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Brakuje nam umiejętności rozluźniania własnego ciała, musimy się tego nauczyć. Ktoś kiedyś powiedział, że zdrowie to nie jest wszystko, ale bez zdrowia wszystko jest niczym.

(jak)

  • Numer: 12 (132)
  • Data wydania: 20.03.02