środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szpital w rankingu

27.02.2002 00:00
Rydułtowski szpital - jako jeden z ośmiu w województwie śląskim - znalazł się w rankingu najlepszych szpitali w Polsce, sporządzonym przez tygodnik „Wprost". Zajął on siódme miejsce w operacjach tarczycy wyprzedzając m.in. Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie oraz czternaste w operacjach raka sutka.

Kilka miesięcy temu tygodnik „Wprost" rozesłał ankiety do 475 polskich szpitali. Należało w nich podać dane na temat liczby wykonywanych operacji, posiadanego sprzętu, czasu leczenia szpitalnego oraz pooperacyjnych powikłań. Szpitalom przyznawano punkty w oparciu o przyjęte kryteria oceny jakości ich pracy. I okazało się, że prowincjonalny rydułtowski szpital znalazł się w tym rankingu w dwóch przypadkach na czołowych miejscach wyprzedzając inne, bardziej znane ośrodki. To niesamowite osiągnięcie  biorąc pod uwagę, że niepodpisanie przez Kasę Chorych kontraktu na usługi oddziału intensywnej terapii stawia właściwie przed szpitalem zadanie walki o przetrwanie.

Na wysokie miejsce w tym rankingu wpłynęły na pewno wieloletnie doświadczenia, oddział chirurgiczny istnieje w Rydułtowach od stu lat - mówi Stanisław Małecki, ordynator oddziału chirurgicznego. Konieczne jest istnienie zespołu ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami. Kontynuujemy doświadczenia poprzedników, pierwsze operacje tarczycy wykonywano w naszym szpitalu już w pierwszych latach jego istnienia. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu operacyjnego, co wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu i osiągniecie stanu równowagi tarczycy. Wtedy ryzyko powikłań jest zminimalizowane, leczenie bezpieczne a pobyt w szpitalu po operacji krótki. Konieczna jest współpraca z wieloma specjalistami, od dawna przy ZOZ-ie istnieje poradnia chorób tarczycy. Podstawę osiągnięć w przypadku operacji raka sutka stanowią 30-letnie doświadczenia oddziału onkologicznego, który istniał w naszym szpitalu. Operujemy w ścisłej współpracy z Instytutem Onkologicznym w Gliwicach. Bardzo istotne jest to, że zajmujemy się pacjentem całościowo - od diagnozy przeprowadzonej przez poradnię onkologiczną, aż do całkowitego wyleczenia, zajmujemy się także chemioterapią. Operację przeprowadza się w krótkim czasie od rozpoznania zmian nowotworowych, pacjentki nie czekają zbyt długo. Jest to zgodne z wymogami onkologicznymi - po naruszeniu guza w wyniku biopsji trzeba szybko przeprowadzić operację.

W zeszłym roku rydułtowski szpital wzbogacił się o mammotom, który umożliwia przeprowadzenie diagnozy raka piersi w sposób nowoczesny, nieinwazyjny i najmniej  ryzykowny dla kobiet. Mammotomia ma dużą przewagę nad metodami biopsji i pozwala zmniejszyć obawy kobiet przed poddaniem się badaniom.

Przy sporządzaniu rankingu szpitali „Wprost" wzięto pod uwagę takie kryteria jak: aktywność placówki, zastosowanie osiągnięć techniki, liczbę ciężkich przypadków poddawanych operacji, długość i warunki pobytu w szpitalu oraz zakażenia szpitalne. Jak napisali autorzy: „Zwracaliśmy uwagę na rezultaty terapii, bo to jest najważniejsze dla pacjenta."

(jak)

  • Numer: 9 (129)
  • Data wydania: 27.02.02