Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Bluszczowska mała Ojczyzna

06.02.2002 00:00
Inscenizacją „Wilijo na ziemi wodzisławskiej" uświetniła imprezę promującą broszurę pióra Pawła Porwoła o XVIII-wiecznej figurze św. Jana Nepomucena w Bluszczowie.

Wydane nakładem Starostwa Powiatowego historyczne opracowanie to kolejna część cyklu pod hasłem „Zabytki powiatu wodzisławskiego". Wcześniej ukazała się broszura - również autorstwa Pawła Porwoła - na temat zabytkowego drewnianego kościółka w Łaziskach.

Promocja wydawnictwa „Kamienna figura św. Jana Nepomucena w Bluszczowie" odbyła się w miejscowej szkole podstawowej. Zespół folklorystyczny „Familijo" ze Skrzyszowa zaprezentował zgromadzonym gościom pełne humoru widowisko, przedstawiające śląskie zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wywołało ono żywe reakcje publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej bluszczowskiej szkoły.

W przerwie przedstawienia odbyła się promocja pięknie ilustrowanej zdjęciami kolorowej broszury. Autorowi dziękowała naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Donata Malińska. Natomiast Paweł Porwoł opowiadał o swoich doświadczeniach, związanych z przygotowywaniem opracowania oraz samą figurą. Mówił, że pamięta ten cenny zabytek z lat swojego dzieciństwa. W ostatnich miesiącach - podczas renowacji figury - bardzo często bywał w Bluszczowie i doglądał prowadzonych prac. Na odnowienie zabytku władze gminy Gorzyce otrzymały dotację w wysokości 30 tys. zł, a ze swojego budżetu dołożyły jeszcze 15 tys. zł.

Promocji broszury towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów szkoły w Bluszczowie pod tytułem „Bluszczów - moja mała Ojczyzna". Przedstawiały one m.in. zabytki znajdujące się w tej miejscowości - kaplicę, przydrożny krzyż oraz właśnie figurę „Nepomucka".

(jak)

  • Numer: 6 (126)
  • Data wydania: 06.02.02