środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Książka z komputera

02.01.2002 00:00
Rydułtowska biblioteka była pierwszą na ziemi wodzisławskiej, która zaczęła wprowadzać komputerowe wypożyczanie książek. Odpowiedni sprzęt i oprogramowanie zostały zakupione w 1994 r., obecnie czytelnik może nawet sam przeglądać katalog przy pomocy komputera.

Przez dwa lata trwało wpisywanie księgozbioru do bazy komputerowej i oznaczanie książek kodami kreskowymi. W 1997 r. można już było rozpocząć wypożyczanie przy pomocy komputera. Na etapie komputeryzacji jest filia w Radoszowach i prawdopodobnie już w tym roku będzie można tam również wypożyczać książki w nowoczesny sposób. Czytelnicy są już przysposabiani do korzystania z nowoczesnych bibliotek naukowych, gdzie nie ma tradycyjnych katalogów a cały księgozbiór jest skatalogowany w komputerze. W bibliotece można korzystać z internetu przy pomocy stałego łącza a planowane jest również stworzenie własnej strony internetowej.

Biblioteka Miasta Rydułtowy - bo tak brzmi jej oficjalna nazwa mieści się przy ul. Mickiewicza, ma dwie filie - w szkole w Radoszowach oraz szpitalu. Dzięki przychylności dyrekcji rydułtowskiego ZOZ-u istniejącą od dawna filię szpitalną można było udostępnić nie tylko dla pacjentów. Mieści się ona w osobnym budynku z oddzielnym wejściem. Księgozbiór centrali liczy 60 tys. woluminów, w Radoszowach jest 14 tys. książek a w filii szpitalnej - 10 tys. W budżecie miejskim są pieniądze na zakup nowych książek.

Rydułtowska biblioteka nie ogranicza się do wypożyczania książek. Organizuje wiele imprez o charakterze kulturalnym. We wrześniu 2000 r. powstała „Galeria za drzwiami" w przystosowanym na ten cel pomieszczeniu. Wystawy prac plastycznych odbywały się i wcześniej, ale prezentowano je w korytarzu. Galeria udostępnia swoje podwoje głównie dla twórców nieprofesjonalnych z Rydułtów i okolicznych miejscowości.

Na początku ogłosiliśmy, że jesteśmy chętni do organizowania takich wystaw i zgłaszają się do nas zainteresowani twórcy - mówi dyrektor Barbara Laszczyńska. Swoimi zbiorami mogą pochwalić się kolekcjonerzy, jesteśmy otwarci na współpracę z każdym. Organizujemy zajęcia plastyczne, które odbywają się co dwa tygodnie pod kierunkiem Franciszka Niecia, warsztaty językowe, włączyliśmy się też w ogólnopolską akcję głośnego czytania dzieciom. W tzw. głośnych wtorkach uczestniczą przedszkolaki. W naszej bibliotece rydułtowska poetka Honorata Sordyl prowadzi również warsztaty poetyckie. Chcielibyśmy nawiązać bliższe kontakty z bibliotekami w zaprzyjaźnionych miastach, mamy wiele ambitnych planów, nie wiadomo, czy starczy nam sił na ich wykonanie.

(jak)

  • Numer: 1 (121)
  • Data wydania: 02.01.02