środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Pomoc na papierze

10.01.2001 00:00
Kilkanaście dni temu wydawniczy rynek wzbogacił się o kolejną publikację Pawła Porwoła. Dotyczy ona najstarszego murowanego obiektu sakralnego w powiecie.    
 „Kościół ewangelicki (pofranciszkański) pw. Świętej Trójcy w Wodzisławiu Śl.” to tytuł szesnastostronicowej broszury, drugiej z serii „Zabytki powiatu wodzisławskiego”. Pierwsza, również autorstwa Pawła Porwoła, dotyczyła najstarszego drewnianego obiektu sakralnego w powiecie, czyli kościoła drewnianego w Łaziskach.

Serię „Zabytki powiatu wodzisławskiego” zainicjował Paweł Porwoł, dziś dyrektor wodzisławskiego Muzeum, kiedy pracował na stanowisku kierownika referatu kultury w Wydziale Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym. Wtedy to z prośbą o dofinansowanie remontu kościółka w Łaziskach zgłosił się do nich tamtejszy ks. proboszcz.

Powiat powinien zajmować się ochroną dóbr kultury. Pomyślałem jednak, że jeśli przeznaczę niewielkie pieniądze jakie miałem na ten cel do dyspozycji, to ks. kupi sobie za to najwyżej dwie puszki farby i pędzel - mówi Paweł Porwoł. Jako, że o kościele w Łaziska w literaturze doszukać można się jedynie incydentalnych wzmianek, a mieszkańcy powiatu nie mają nawet pojęcia jaki wartościowy obiekt blisko nich się znajduje, postanowiliśmy wydać broszurę. Pierwszym krokiem ochrony dóbr kultury powinno być bowiem uświadomienie czym ten obiekt jest. Folder uświadamia a zarazem pozostawia kompendium informacji.

Taką samą decyzję podjęto w związku z wodzisławskim kościołem ewangelickim. Folder będzie czymś w rodzaju cegiełki na konieczne prace remontowe. Ukazał się w nakładzie 2000 egzemplarzy.

Kościołem opiekuje się parafia ewangelicka (należy do niej ok. 400 ewangelików) na miarę potrzeb, ale musimy sobie uświadomić, że to dobra kultury narodowej. Ochrona powinna być naszym zadaniem.

Broszura „Kościół ewngelicki” składa się z 16 drobnym maczkiem zapisanych kartek, wszystko okraszone jest wspaniałymi zdjęciami.

Chciałbym, żeby seria nadal się rozwijała. Do opisania jest bowiem wspaniały pomnik Jana Nepomucena, znajdujący się w szczerym polu na granicy Rogowa i Bluszczowa.

Promocja książeczki odbyła się w kościele ewangelickim. Towarzyszył jej koncert kolęd. Zaproszono chóry z Gołkowic „Echo” i chór parafii ewangelickiej w Jastrzębiu.

Najtrudniej było zmieścić prawie 500 -letnią  historię parafii ewangelickiej na 16 stronach - dodaje Paweł Porwoł.

(amk)
  • Numer: 2 (70)
  • Data wydania: 10.01.01