Wtorek, 30 kwietnia 2024

imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii

RSS

Parafie powiatu wodzisławskiego - część XVI-Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

03.01.2001 00:00
Początki parafii połomskiej zlewają się z początkami samej wsi Połomia, czyli parafia i kościół powstawały tam razem ze wsią lokacyjną. Połomski kościół parafialny powstał zaraz po założeniu  wsi na przełomie XIII i XIV wieku.
Parafialny obwód połomski
Po zlikwidowaniu reformacji Lutra na Górnym Śląsku w 1629 roku, nastąpiło złączenie kilku wsi w połomski obwód parafialny. Wtedy też, po reformacji, brakowało księży katolickich do obsadzenia wszystkich probostw, więc czasami jeden proboszcz zarządzał kilkoma kościołami, dawniej parafialnymi. Tak też było w Połomi. Pierwszy po reformacji katolicki proboszcz osiadł w Połomi i przyłączył do swej połomskiej parafii opuszczoną parafię świerklańską, której kościół zszedł do roli filii, choć, jak pisze w swej monografii historycznej z 1959 roku, L. Musioł: „nigdy nie utracił swego pierwotnego charakteru jako kościół - matka - eclesia mater.” Również mieszkańcy Gogołowej, którzy mieli długa drogę do kościoła w Krzyżkowicach, odwiedzali połomską świątynię. Z czasem ten stan rzeczy zalegalizowano.

Nowy kościół w Połomi
Stary drewniany kościół połomski na początku XIX wieku miał za małą pojemność dla posiadanej liczby parafian. „Już w 1853 roku ich liczba przekroczyła 2 000 dusz, a kościół mógł pomieścić najwyżej 500” - pisał L. Musioł. „To też już w pierwszej połowie zeszłego wieku starano się go poszerzyć o 1 długość belki, co nastąpiło w 1842 roku. Nie zmieniło to jednak wiele w związku z ciasnotą w kościele. Sprawa budowy kościoła nowego, oczywiście teraz już murowanego, rozbijała się jednak o brak funduszów na jego budowę. Zabrano się jednak do tego przedsięwzięcia z początkiem bieżącego stulecia”. Nowy kościół wybudowano  jednak dopiero pół wieku później: w latach 1949 - 1951. Benedyktowano go 8 lipca 1951 roku.       

Życie parafialne
Nasza parafia należy do parafii tradycyjnych, bardzo religijnych - opowiada proboszcz ks. Jan Joszko.  Świadczy o tym fakt, że codziennie do kościoła tutaj przychodzi około 500 parafian, którzy jako nieodłączny element dnia wymieniają wizytę w swojej połomskiej świątyni. Istnieje u nas bardzo mocno rozwinięty ruch Żywego Różańca, dlatego każdego dnia w naszym kościele odmawiany jest różaniec. W połomskiej parafii dużo się dzieje - opowiada proboszcz ks. Jan Joszko. To w związku ze zmianami jakie tu ostatnio zaszły. Szczególnie dotyczą one samego kościoła - został gruntownie wyremontowany. Przede wszystkim zmienił się jego wygląd wewnętrzny. Nowy wystrój czyli m.in. piękne prezbiterium zaprojektował Krzysztof Gorgoń. W czerwcu tego roku odbywały się u nas wyjątkowe Misje św. - opowiada proboszcz. Ich specyfika wynikała z faktu, że były jednym z elementów przygotowywania się parafii na uroczystość 50-lecia swojego kościoła, która przypada na 1 lipca przyszłego roku. Na zakończenie Misji,  przed prawie pięćdziesięcioletnią świątynią został ustawiony pamiątkowy krzyż - wspomina ks. proboszcz. W zbliżających się uroczystościach z okazji jubileuszu naszego kościoła z pewnością nie zabraknie udziału naszego parafialnego chóru „Cecylia”, którym dyryguje Józef Pękała. W połomskim kościele, 13 dnia każdego miesiąca odbywa się specjalne nabożeństwo - opowiada proboszcz. Sprawujemy wtedy mszę do Matki Boskiej Fatimskiej. Nabożeństwo to szczególnie charakterystycznie wygląda w miesiącach od maja do października, ponieważ jednym z jej elementów jest pochód parafian z zapalonymi świecami odwiedzający ulice w pobliżu kościoła i odmawiający różaniec. To z głębokiej religijności parafian wynika fakt, że każdego roku około 200 spośród nich odbywa pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Oprócz tego parafianie udają się do innych sanktuariów w całej Polsce, najczęściej, bo raz w miesiącu, do Lichenia - opowiada proboszcz ks. Jan Joszko.

Inga

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
w Połomi Ul. Centralna 50
Tel. 4760470
Proboszcz - ks. Jan Joszko
Wikary - ks. Marek Wachowiak
Liczba wiernych - ok. 3100
Odpust - pierwsza niedziela lipca
Msze św. niedziela - 7.00, 9.00, 11.00, 17.00
Dni powszednie - 6.30, sobota dodatkowo o 17.00
  • Numer: 1 (69)
  • Data wydania: 03.01.01