Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Rusza szkoła rodzenia w raciborskim szpitalu

31.08.2021 00:00 red

Już we wrześniu w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu startuje reaktywowana Szkoła Rodzenia „Świadome Macierzyństwo”. Zajęcie prowadzone będą przez personel oraz osoby związane z odziałem położniczym i neonatologicznym szpitala. Szeroki program szkoły obejmuje zagadnienia z zakresu ciąży, przebiegu porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, zarówno w aspektach teoretycznych jak i praktycznych.

– Chcielibyśmy, żeby podczas zajęć praktycznych panie miały możliwość poznania technik relaksacji podczas porodu, mogły nauczyć się sposobów efektywnego oddechu podczas pierwszego i drugiego okresu porodu, a panowie dowiedzieć się jak wykorzystać masaż do łagodzenia dolegliwości partnerki. Do ćwiczeń uczestnicy będą mogli wykorzystać worki sako, piłki, drabinki, a wysoką jakość prelekcji zapewni sprzęt multimedialny – zapewnia Anna Kretek, położna oddziałowa, jedna z prowadzących zajęcia.

– Mam nadzieję, że obostrzenia epidemiologiczne pozwolą na to, by przyszli rodzice, w ramach zajęć szkoły, mieli możliwość zwiedzenia naszego bloku porodowego oraz poznania pracujących tutaj osób, oswojenia się z miejscem i personelem. Wiemy jak ważna dla współczesnych ojców jest możliwość uczestniczenia w narodzinach swoich dzieci, dlatego chcemy w ramach spotkań dużo czasu poświęcić ich aktywnemu udziałowi w porodzie. Przypominam, że już od kilku miesięcy w naszym szpitalu funkcjonują porody rodzinne, a w przypadku cięć cesarskich zapewniamy możliwość kangurowania noworodka przez ojca – dodaje Tomasz Chmura, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego.

– Ustaliliśmy, że w ciągu miesiąca odbywać się będzie 14 spotkań w ramach zajęć szkoły. Każde prowadzone będzie przez inną osobę. Kładziemy nacisk na to, by prowadzącymi byli profesjonaliści znający temat nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim mieli bogate doświadczenia praktyczne. Naszymi wykładowcami są położne bloku porodowego i oddziału noworodkowego, lekarze położnicy, fizjoterapeutka. Myślę, że każdy z tak bogatej oferty wybierze coś dla siebie. Planujemy, że zapisywać będzie można się na konkretne zajęcia. Jeśli w danym miesiącu termin spotkania komuś nie będzie odpowiadał, nadrobi zaległości w następnym – przedstawia Michał Kłosiński, lekarz, jeden z prowadzących zajęcia.

– Chętni będą mogli się rejestrować poprzez stronę internetową szpitala: szpital-raciborz.org w zakładce oddziału ginekologiczno-położniczego i szkoły rodzenia. Mam nadzieję, że zaufanie i sympatia, zdobyte podczas wspólnie spędzonych godzin zaowocują dobrą współpracą w czasie porodu. Serdecznie zapraszam! – podsumowuje dr Chmura.

Pierwsze zajęcia szkoły rodzenia rozpoczynają się 3 września o 16.00, kolejne 7 września o 15.30.

  • Numer: 35 (1530)
  • Data wydania: 31.08.21
Czytaj e-gazetę