środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Latem nie zobaczymy już dymu wydobywającego się z komina w Studziennej

24.08.2021 00:00 red

PGNiG Termika modernizuje ciepłownię w Studziennej i przygotowuje się do budowy nowej elektrociepłowni na Ostrogu. Dzięki tym inwestycjom w powietrzu będzie mniej zanieczyszczeń.

Spółka ZBM Głombik z Raciborza wygrała przetarg na zaprojektowanie i budowę elektrociepłowni przy ul. Nad Koleją w Raciborzu (nieruchomość przy skrzyżowaniu z ul. Siwonia)*. Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana bez opóźnień, nowa elektrociepłownia zajmie się produkcją ciepłej wody użytkowej dla systemu ciepłowniczego Raciborza latem 2023 roku.

Obecnie cała produkcja na potrzeby ciepłej wody użytkowej, jak i centralnego ogrzewania dla mieszkańców Raciborza jest realizowana na terenie zakładu przy ul. Studziennej. Wytwarzane tam ciepło trafia do prawie 1000 budynków w Raciborzu.

Elektrociepłownia na sezon letni

– Nowa elektrociepłownia PTEP na Ostrogu ma produkować ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców Raciborza w okresie letnim. Wówczas źródła węglowe przy ul. Studziennej nie będą aktywne, co znacząco przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 na terenie Raciborza. Głównym elementem instalacji na Ostrogu będzie nowoczesny układ kogeneracyjny o mocy elektrycznej 2 MWe i mocy grzewczej 2 MWc. W ramach nowej elektrociepłowni zostaną zabudowane także kotły gazowe o łącznej mocy grzewczej 4 MWc – w tych słowach na pytania Nowin o inwestycję odpowiada Ewa Pacześny-Lach, rzecznik prasowa PGNiG Termika S.A.

W stronę zielonego ładu

Co stoi u podstaw tej inwestycji? – Inicjatywa inwestycyjna na Ostrogu wpisuje się w proces transformacji polskiej energetyki w stronę zielonego ładu. To również kolejna inwestycja w Grupie Kapitałowej PGNiG związana z oparciem ciepłownictwa na gazie ziemnym. Od roku 2023 gaz ziemny będzie stanowić około 30% zużycia paliw dla mocy wytwórczych PTEP na terenie Raciborza. Inwestycja PTEP istotnie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Raciborzu oraz ograniczy ryzyko braku dostaw ciepła dla odbiorców na terenie dzielnicy Ostróg – dotychczas zasilanej z zakładu przy ul. Studziennej po drugiej stronie rzeki Odry – wyjaśnia E. Pacześny-Lach.

Nowe kotły w Studziennej

Niezależnie od budowy nowej elektrociepłowni na Ostrogu, PGNiG Termika modernizuje również ciepłownię w Studziennej. – Na terenie zakładu PTEP przy ul. Studziennej realizujemy obecnie budowę dwóch kotłów gazowych o mocy 3 MW każdy oraz modernizujemy układ odprowadzenia spalin dostosowując go wymagań MCP – informuje rzecznik prasowa PGNiG Termika.

Wymagania MCP, o których wspomina E. Pacześny-Lach, są zapisane w dyrektywie Parlamentu Europejskiego. Dyrektywa dotyczy średnich obiektów energetycznego spalania. Wdrożenie tych zapisów ma się przełożyć na ograniczenie emisji niektórych zanieczyszczeń do atmosfery.

Na zakończenie dodajmy, że PGNiG Termika SA planuje wybudować w Raciborzu instalację fotowoltaiczną o mocy 100 kWp**.

Wojciech Żołneczko

* Do ogłoszonego przez PGNiG przetargu zgłosiły się trzy firmy: Introl Energomontaż Sp. z .o.o. z Chorzowa – wartość oferty: 15,93 mln zł, ZBM Głombik Sp. z o.o. – wartość oferty 11,438 mln zł, EPContruction Sp. z o.o. – wartość oferty 15,559 mln zł).

** Jednostka kWp (kilo watt peak) określa, jaką wydajność mogą osiągnąć panele fotowoltaiczne, jeśli ich praca odbywa się w tzw. standardowych warunkach pomiarowych. Najprościej ujmując – ile energii elektrycznej (1 kWh), jest w stanie wyprodukować dany panel lub cała instalacja fotowoltaiczna (źródło: promika-solar.pl).

  • Numer: 34 (1529)
  • Data wydania: 24.08.21
Czytaj e-gazetę