Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Wierni mówią, że pielgrzymowanie jest jak narkotyk

24.08.2021 00:00 red

Choć zdania wśród wiernych czy lepiej iść w towarzystwie słońca czy deszczu były podzielone, to gremialnie w rozmowie z Nowinami stwierdzali, że: nie ma dla nich żadnej przeszkody, aby udać się na pielgrzymkę. Hasło, które w tym roku przyświecało im, brzmiało: „Życiem eucharystycznym wypełnić codzienność”. Z Rud do Ujazdu wyszło 262 pątników.

Strumień raciborski* wyruszył w poniedziałek 16 sierpnia spod kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, aby dotrzeć tego dnia do Rud. We wtorek 17 sierpnia wierni wyszli natomiast spod miejscowej parafii Wniebowzięcia NMP, aby kontynuować swoją podróż do Ujazdu, gdzie zaplanowano kolejny przystanek. Przed kościołem pytaliśmy pątników m.in. dlaczego pielgrzymują.

Jak tłumaczą w Diecezji Opolskiej, tegoroczne hasło „Życiem eucharystycznym wypełnić codzienność” – nawiązuje do aktualnego roku duszpasterskiego i obejmie kwestie związane z zaangażowaniem w życie parafii, przeżywanie sakramentu eucharystii i sakramentu chorych. Każdy dzień ma także akcent przygotowujący uczestników do beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Pielgrzymi szli podobnie jak w zeszłym roku w formie sztafety. Grupy wyruszały na trasę na dwa pełne dni, bez noclegów, troszcząc się o jedzenie i picie we własnym zakresie. W tym roku nie było ograniczeń wiekowych, osoby nieletnie brały udział w pielgrzymce za pisemną zgodą rodziców, pod opieką wyznaczonej osoby dorosłej. Ostatniego dnia pielgrzymki na szlak wyszli przedstawiciele wszystkich grup z zachowaniem limitu 30 osób w grupie.

Dawid Machecki

* Pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę pielgrzymowali w kilkunastu grupach. W skład poszczególnych zespołów wchodzili wierni z dekanatów lub parafii. Na nazwę składały się cyfra oraz kolor, które umieszczone były na znaczku pielgrzymkowym niesionym na początku grupy. Każdej grupie patronowała osoba święta lub błogosławiona. Strumień raciborski to „piątki”, w skład wchodziło kilka grup: 5 zielona – Dekanat Kietrz – patronowała im bł. Maria Luiza Merkert, 5 czerwona – Racibórz-Ostróg – patronował bł. Emil Szramek, 5 niebieska – Racibórz parafia Matki Bożej – patronką była św. Edyta Stein, 5 żółta – Racibórz parafia Wniebowzięcia NMP – patronowała bł. Matka Teresa z Kalkuty, 5 fioletowa – Dekanaty Tworków i Pietrowice Wielkie – patronką była św. Jadwiga Śląska oraz 5 pomarańczowa – Dekanat Głubczyce – patron błogosławiony Czesław. Jako że pielgrzymka odbywała się w formie sztafety, wszystkie grupy nie pielgrzymowały w tym samym czasie.

  • Numer: 34 (1529)
  • Data wydania: 24.08.21
Czytaj e-gazetę