Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Rafako miało co świętować

18.03.2008 00:00
Przemówienia ministrów, błyski fleszy i uroczyste przecięcie wstęgi – tak świętowano zakończenie budowy bloku energetycznego w Elektrowni Pątnów II, w której niemały udział mieli raciborzanie.

Jednym z pięciu głównych podwykonawców była Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. Wartość zrealizowanych przez spółkę prac to ok. 61 mln euro.

Pątnowska elektrownia jest jedyną jednostką prądotwórczą zaprojektowaną na parametry nadkrytyczne, opalaną węglem brunatnym. Jej moc wynosi 464 MW.  Oznacza to, że produkuje znacznie więcej energii niż już istniejące elektrownie. Jednocześnie zużywa przy tym mniej paliwa, a to oznacza zmniejszenie ilości toksycznych gazów.

Ekologiczna energia

Z myślą o ochronie środowiska naturalnego Pątnów II został wyposażony w szereg instalacji neutralizujących szkodliwe odpady poprodukcyjne powstające podczas prac tak potężnej jednostki. To m.in. instalacja odsiarczania spalin, zaprojektowana i wykonana przez Rafako S.A., która jest też jednym ze sztandarowych produktów spółki. W podobne instalacje, zaprojektowane i wykonane przez raciborskich fachowców, wyposażonych zostało już wiele elektrowni i elektrociepłowni w całym kraju.

Raciborskie serce

Co najważniejsze Rafako S.A., w konsorcjum z firmą Alstom Power, zaprojektowało i wykonało kocioł stanowiący serce elektrowni. – To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w którym występowaliśmy jako współrealizator całego procesu budowy kotła na parametry nadkrytyczne. Liczymy na to, że po zrealizowaniu Pątnowa będziemy w stanie robić to samodzielnie, być może już za kilka lat – mówi Wiesław Różaki, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako S.A.

Raciborska spółka nie kryje powodów do dumy z realizacji przedsięwzięcia. Pierwsza próba ciśnieniowa kotła, przeprowadzona w lipcu 2006 r., nie wykazała żadnych nieszczelności, co przy budowach na taką skalę zdarza się bardzo rzadko. – To spory sukces, który bardzo nas cieszy. Jest on przede wszystkim zasługą ekip montażowych. Niemniej świadczy o tym, że poszczególne elementy kotła zostały przez nas dobrze zaprojektowane i wykonane – zapewnia Piotr Karaś, kierownik zespołu promocji produktu Rafako S.A.

(red.)

  • Numer: 12 (831)
  • Data wydania: 18.03.08