Czwartek, 30 maja 2024

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Maturzysto nie stresuj się

19.04.2005 00:00
Pustka w głowie, trudności w koncentracji, pogorszenie pamięci - tego zapewne już wkrótce może doświadczyć wielu tegorocznych maturzystów. Są to tylko niektóre objawy silnego stresu. Nie da się go pozbyć, można natomiast opanować.
Pomóc w tym miał program pn. „Stres pod kontrolą”, realizowany od stycznia do marca w klasach maturalnych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Raciborzu. Wzięło w nim udział 1220 uczniów. Celem przedsięwzięcia było m.in. uświadomienie młodzieży negatywnych skutków stresu, jego wpływu na zdrowie oraz sposobów, w jaki można z nim sobie poradzić. Realizujący program pedagodzy szkolni zostali wyposażeni przez PSSE w materiały edukacyjne, np. plakaty, filmy video demonstrujące techniki relaksacji oraz ulotki informacyjne dla uczniów. Koordynatorem programu była Ilona Gembalczyk, starszy asystent ds. Oświaty Zdrowotnej PSSE w Raciborzu. 

Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest ważna dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Jego skutki mogą poważnie odbić się na zdrowiu. Obok zaburzeń natury psychicznej, np. uczucia niepokoju czy wręcz przerażenia, problemów ze snem, zwykle występują też fizjologiczne, np. silne pocenie się, nagłe skoki ciśnienia, problemy żołądkowe czy trudności w oddychaniu. Długotrwały stres obniża odporność organizmu, narażając go na wiele chorób. Może przyczynić się nawet do powstania nowotworu. By do tego nie dopuścić niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. To przede wszystkim zdrowy tryb życia, czyli prawidłowe odżywianie się, uprawianie sportu, odpowiednia ilość snu, a także umiejętność nawiązywania kontaktów towarzyskich z innymi osobami czy też posiadanie jakiegoś hobby.
Tych kilka rad tegorocznym maturzystom może się z pewnością przydać. Jednak i one nie pomogą, gdy stres wywołany jest brakiem wiedzy. W takim przypadku podczas egzaminu nie pomoże nawet najgłośniejszy krzyk.

(Adk)

  • Numer: 16 (679)
  • Data wydania: 19.04.05