Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Działkowcy stracą swoje ogródki?

11.07.2012 14:44 | 20 komentarzy | raj

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że aż 24 z 50 przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych jest niekonstytucyjnych. – To niesprawiedliwe rozwiązanie dla wielu ludzi – mówi Janusz Jelonek, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Gajówka” w Wodzisławiu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakwestionowane przepisy ustawy w większości stracą moc po upływie 18 miesięcy. Wówczas powinna wejść w życie nowa ustawa. Przywileje Polskiego Związku Działkowców w stosunku do mienia komunalnego i mienia Skarbu Państwa zostaną zniesione. Obecnie samorządy nie mogą przeznaczyć terenu wskazanego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako ogród działkowy na inne cele publiczne. Nie mają prawa do nawet symbolicznej odpłatności za użytkowanie gruntu przez działkowców, choć ponoszą koszty np. przystosowania terenu do potrzeb ogrodu.

Trybunał zakwestionował m.in. przepisy określające monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców. Według TK niekonstytucyjny jest m.in. art. 25 ustawy, który mówi, że PZD jest ogólnopolską, samodzielną i samorządną organizacją społeczną, powołaną do reprezentowania i obrony praw i interesów swych członków wynikających z użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych.

TK zakwestionował też art. 26, z którego wynika m.in., że organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego muszą wspierać realizację zadań PZD. Według TK niekonstytucyjne są również przepisy dotyczące zadań PZD (art. 26), jednostek i organów tego Związku (art. 28) oraz jego statutu (art. 29).

–Jestem przekonany, że część ogrodów działkowych zniknie. Inne przejmą gminy i tam będziemy uiszczać opłaty. Niestety utrzymanie ogrodu będzie znacznie droższe – mówi Janusz Jelonek, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Gajówka” w Wodzisławiu.

Wyrok Trybunału dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów (według stanu z początku 2011 r.). Ponieważ działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby, przyjmuje się, że z działek korzysta dziś blisko cztery miliony osób.

(raj), onet.pl