Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

“25 lat to za krótko by wyjść z węglem z mixu energetycznego”. W Śląskim Ładzie o przyszłości regionu do 2049 roku

14.07.2023 14:56 | 7 komentarzy | ma.w

“Silesia of the future” to kolejna odsłona cyklu Śląski Ład. Przyszłość Śląska omawiano na konferencji wobec daty 2049 - rezygnacji z wydobycia węgla. Mówiono o tym w kontekście cyberrewolucji - czy ta nas ulepsza, czy niszczy? Inicjatorką cyklu jest eurodeputowana Izabela Kloc.

“25 lat to za krótko by wyjść z węglem z mixu energetycznego”. W Śląskim Ładzie o przyszłości regionu do 2049 roku
W panelu dyskusyjnym o śląskiej przyszłości do 2049 roku wziął udział wiceminister Paweł Jabłoński
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śląski Ład odbył się już 9 raz, a drugi w Mysłowicach. - Tu zgromadził się kwiat konserwatyzmu śląskiego - mówiła na powitanie Izabela Kloc.

Głównymi gośćmi wydarzenia byli: Andrzej Zybertowicz doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Lewandowski wiceminister cyfryzacji, Paweł Jabłoński wiceminister spraw zagranicznych oraz Piotr Pyzik - wiceminister aktywów państwowych.

Sztuczna i prawdziwa inteligencja

Wydarzenie prowadził Marek Durmała dziennikarz TVP z Katowic. - Mamy jeszcze kopalnie dookoła, ale wiemy, że obowiązuje umowa społeczna, na mocy której odbędzie się pożegnanie z górnictwem węgla kamiennego. Choć dyskusja na ten temat wciąż jest w toku. Dziś chcemy też się dowiedzieć jak dużo złego może zrobić cyberrewolucja z prawdziwą inteligencją - powiedział Durmała.

Na spotkaniu polecano nową książkę Andrzeja Zybertowicza pt. Cyber kontra real. Socjolog zastanawia się, czy wpatrzona w smartfony młodzież to jeszcze ludzie, a nie już cyborgi? - Tak wiele godzin spędzają w cyberprzestrzeni, że tracą zdolność zamyślania się, nie ma pracy twórczej - mówił w swojej prelekcji. Gdy komuś wybrzmiał dzwonek w telefonie, obruszył się. - Ktoś nie wyłączył komórki? Proszę wyjść! - mówił.

Głównym prelegentem był na Śląskim Ładzie profesor Andrzej Zybertowicz

Głównym prelegentem był na Śląskim Ładzie profesor Andrzej Zybertowicz

Obecna na konferencji senator Ewa Gawęda przyznała, że słuchając Zybertowicza nie uważa już, że film Matrix jest z gatunku sf. - Pański wykład uświadomił mi, że nie. Ogromna rola przed nami jak obronić następne pokolenia przed wpływem cyberrewolucji - stwierdziła.

Suwerenność energetyczna

Poseł Adam Gawęda zwrócił uwagę, że już tylko ćwierć wieku do 2049 roku i za 10 lat ma powstać w Polsce pierwsza elektrownia jądrowa. - Firmy zachodnie nie dadzą nam gwarancji, że zadbają o nasze bezpieczeństwo, dlatego trzeba utrzymać ważną pozycję polskich spółek energetycznych, strategicznych, a także tych technologicznych, które mogą taką rolę odgrywać w przyszłości. Najważniejsze, żeby były polskie - podkreślił.

Dodał, że można sobie wyobrazić jak elektrownia jądrowa jest obsługiwana technologicznie przez nie wiadomo kogo, ze sterownikiem do odpalenia przez kogoś o wrogich zamiarach. - Dlatego otoczenie energetyczne musi być suwerenne, polskie - przekazał w Mysłowicach.

W panelu dyskusyjnym spotkało się trzech wiceministrów. Paweł Lewandowski z resortu cyfryzacji mówił, że nie wiadomo czy wyścig technologiczny nam pomoże, czy uleczy, bo kiedyś leczono ludzi radem nie znając jego szkodliwości rakotwórczych.

Europosłanka Izabela Kloc jest inicjatorką spotkań i dyskusji o przyszłości regionu

Europosłanka Izabela Kloc jest inicjatorką spotkań i dyskusji o przyszłości regionu

Prowadzący spytał wiceministra Jabłońskiego co sądzi o tezie, że wojny w Ukrainie by nie było, gdyby lepiej oceniono sytuację - bo dopiero teraz widać w Rosji bestię. - Zawsze tak patrzyliśmy na Rosję. Kwestie cyfrowe mają tu duże znaczenie. Zgodzę się z profesorem Zybertowiczem, że może warto spowolnić cyberrewolucję, próbować te procesy uregulować. Chodzi o niezwykle trudne rozwiązanie istotnego problemu. Dziś wielkie korporacje mają wielką siłę polityczną, a walka z nimi o jakiś nadzór powoduje, że będą się bronić, np. przed ograniczeniem zysków. Cyfrowa suwerenność jest ważna, bo nie mamy kontroli na Google, nad Apple. A jak to przejmie ktoś o osobowości Putina? Zechce nas odciąć, to co my zrobimy? Będziemy musieli się zgodzić na taki szantaż? Nowoczesny przemysł musi być również cyfrowy, a on jest zwizany z dostawą surowców, metali ziem rzadkich. Odejście od węgla zrodzi nowe możliwości, ale trzeba budować cyfrową suwerenność - mówił Jabłoński.

Tutaj nie ma miękkiej gry

Piotr Pyzik stwierdził, że w ciągu 25 lat wiele się może zdarzyć, a jeszcze więcej zakończyć. - Pamiętajmy, że tylko jedna eksplozja na słońcu wygasi nam całą elektronikę. Przez 500 dni wojny pojawiło się tyle nowych rozwiązań. My nie odchodzimy od naszych założeń i realizujemy zrównoważone prowadzenie przemysłu w to co nas czeka. Energetyka musi być polska, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Przyszłość polskiego przemysłu to rozwój metalurgii, chemii, sektora IT, ale pamiętajmy, że trudno wymagać od ludzi wychowanych przez idiotów, żeby byli normalni. Dlatego tu nie ma miękkiej gry - mówił wiceminister. Dodał, że trzeba mieć na uwadze, że natura albo Bóg w odpowiednim miejscu zareaguje, znajdzie sposób by się obronić. Pyzik stawia na edukację, postuluje, żeby w szkołach wprowadzić obowiązkowe zajęcia z szachami.

Paweł Jabłoński przestrzegał przed uzależnieniem się od jednego dostawcy gazu czy ropy. - Musimy mieć możliwość wyboru, żeby ktoś na nas nie wpływał. W sferze cyfrowej tak samo. Rozpoczęcie takiej dyskusji powoduje, że koncerny starają się, żeby nie wybrano takich polityków. Poruszę wątek tzw. czas uwagi, który teraz w obsłudze smartfona wynosi ledwie parę sekund. Wojna na Ukrainie to odczuwa, bo społeczeństwa zachodnie się nią nudzą, męczą. Dlatego są problemy z utrzymaniem gotowości w pomocy Ukrainie. Rosja na to gra, liczy na takie zmęczenie - stwierdził Jabłoński.

Ćwierć wieku to za krótko

Pyzik mówił, że węglowe technologie niskoemisjyjne, zeroemisyjne są przyszłością, a instytuty badawcze pracują nad takimi rozwiązaniami, bo cały świat ma z tym problem. Jego zdaniem mix energetyczny bez węgla w ciągu 25 lat jest niemożliwy. - Za krótko by z tego wyjść. OZE i atom to jest przyszłość, ale żeby w kontakcie nie zabrakło prądu do naładowania smartfonu, to musi być nasz prąd z naszych surowców produkowanych w naszym kraju - podkreślił wiceminister aktywów państwowych.

Mówił też o odpowiedzialności za przyszłość, gdzie każdy człowiek ma pewien bufor możliwości działania. Wspomniał ponadto, że wiele korporacji  dysponuje budżetami przy których budżety państw są niczym. - Dlatego trzeba edukować i zmieniać edukację na każdym szczeblu - podsumował Pyzik.

Ludzie:

Andrzej Zybertowicz

Andrzej Zybertowicz

socjolog, publicysta, doradca prezydenta Andrzeja Dudy

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.