Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Miasto Rybnik przekazało kamienicę swojej spółce na pokoje do wynajęcia, a ta ją sprzedała

27.01.2023 15:20 | 12 komentarzy | żet

24 października 2019 roku rada miasta, na wniosek prezydenta, podjęła uchwałę o przekazaniu w formie aportu kamienicy przy ul. Rynkowej 1 spółce Hossa należącej do Miasta Rybnik. Według zapewnień wiceprezydenta Piotra Masłowskiego, spółka miała wyremontować budynek w celu urządzenia tam pokoi do wynajmu krótkoterminowego. Mieszkania jednak nie powstały, a zaledwie po 5 miesiącach miejska spółka sprzedała kamienicę prywatnemu inwestorowi. Taki obrót sprawy zbulwersował wielu mieszkańców, a także niektórych radnych, którzy nie głosowali przecież za pozbywaniem się miejskiego majątku, tylko za inwestowaniem w niego.

Miasto Rybnik przekazało kamienicę swojej spółce na pokoje do wynajęcia, a ta ją sprzedała
Sprzedaż kamienicy przy rynku budzi kontrowersje wśród części mieszkańców i radnych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto przekazało kamienicę miejskiej spółce, a miejska spółka wystawiła ją na sprzedaż

24 marca 2020 roku Hossa Sp. z o.o. poinformowała o rozstrzygnięciu przetargu na sprzedaż kamienicy przy ul. Rynkowej 1 w Rybniku. Nieruchomość nabyła spółki Grani-Tec z Rybnika. Inwestor zapłacił za nią 2,36 mln zł, czyli o 100 tys. zł ponad cenę minimalną, którą określono w przetargu. W zamian otrzymał 522,4 m2 powierzchni użytkowej w ścisłym centrum Rybnika. Nowy właściciel zobowiązał się do modernizacji dachu i elewacji budynku w terminie 18 miesięcy od przekazania nieruchomości.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pięć miesięcy wcześniej Rada Miasta Rybnika przekazała nieruchomość do spółki Hossa w celu modernizacji kamienicy i urządzenia tam mieszkań na wynajem.

- Kamienica w niedalekiej odległości od urzędu. Wniesienie aportem jej do spółki Hossa spowoduje, że nasza spółka zainwestuje w ten budynek, odnowi się kolejny budynek w śródmieściu. Myślę, że to będzie także dobry przykład dla prywatnych inwestorów. W budynku tym mają powstać pokoje na wynajem, ma ich być 13

- powiedział zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski podczas sesji 24 października 2019 roku.

Nie podoba mi się to

Radny Andrzej Sączek mówi Nowinom, że sama intencja wniesienia kamienicy aportem do Hossy - by zrobić tam mieszkania na wynajem - była dobra. Niepokój budzi jednak to, że szybko zarzucono te plany i sprzedano kamienicę.

- Nie podoba mi się to. Przecież to było mienie miasta, publiczne pieniądze. Nie można gospodarować nim w taki sposób. A teraz jeszcze słyszymy, że bank wycenił tę nieruchomość o wiele wyżej ponad to, co w drodze sprzedaży otrzymała miejska spółka Hossa. W przyszłym tygodniu napiszę interpelację. Będę oczekiwał wyjaśnienia ze strony miasta tej sytuacji

- mówi radny Andrzej Sączek.

Radny Andrzej Sączek (PiS) jest jednym z 21 radnych, który głosował za przyjęciem uchwały w sprawie wniesienia kamienicy miejskiej do Hossy. W tym miejscu dodajmy, że jest to jedna z tych stosunkowo nielicznych uchwał, która została przyjęta przy udziale większości radnych opozycji, zazwyczaj sceptycznie nastawionych do działań władz miasta. Od głosu wstrzymali się tylko Mirela Szutka i Łukasz Dwornik.

Nie głosowałem za, bo nie ufam Piotrowi Kuczerze

Skontaktowaliśmy się z radnym Łukaszem Dwornikiem, który inaczej niż większość radnych opozycji, wstrzymał się od głosu w sprawie wniesienia miejskiej nieruchomości do Hossy.

- Moje stanowisko dotyczące głosowania w tej sprawie wynikało z głębokiej nieufności, z jaką podchodzę do obrotu nieruchomościami przez obecną władzę. Ta nieufność wynika z doświadczenia, z obserwacji tego, co dzieje się w tej materii za czasów rządów prezydenta Piotra Kuczery. Dziwiło mnie też, że Miasto uzasadniało dokapitalizowanie spółki nieruchomością z przeznaczeniem na apartamenty bezobsługowe. Proszę pokazać mi gminę w Polsce, która prowadzi apartamenty? Nawet przy pomocy spółki komunalnej... Takiej gminy nie ma. Przypuszczam więc, że uzasadnienie do uchwały było kłamliwe, bo przecież przyjmując argumentację o apartamentach, można byłoby założyć, że Miasto Rybnik będzie próbowało otwierać pent house'y (luksusowe apartamenty zlokalizowane na szczytach budynków - red.). Sprawa ewidentnie wymaga wyjaśnienia, bo sprzedaż nieruchomości po niskiej cenie przez spółkę Hossa wywołuje przekonanie, że majątek gminy sporo na tym stracił. Ponadto radni głosujący za tą uchwałą być może zostali oszukani, bo w uzasadnieniu uchwały jest wpisana powierzchnia użytkowa 1504 m2, a w ofercie przetargowej spółki Hossa było 520 m2 - mówi radny Łukasz Dwornik (PiS).

I wtedy wchodzi ona! Cała na biało!

O sprawie było cicho przez niespełna trzy lata. Nikt nie skojarzył ogłoszenia o sprzedaży kamienicy z uchwałą Rady Miasta Rybnika o wniesieniu jej do Hossy, by ta urządziła tam apartamenty na wynajem. 17 stycznia 2023 roku prezydent Rybnika Piotr Kuczera zamieścił na Facebooku wpis "I wtedy wchodzi ona! Cała na biało!" ze zdjęciami kamienicy.

No i się zaczęło. Pojawiły się pytania, kto jest właścicielem kamienicy, kiedy ją sprzedano, dlaczego tak tanio itd.

- Temat Rynkowej jest dla mnie kpiną. Po 3 latach ktoś robi aferę o to, że nie zauważył ogłoszenia przetargowego. Opublikowanego w kilku miejscach. Nie było to postępowanie tajne, zainteresowanych było kilka podmiotów, bo ogłoszenie opublikowały niektóre media, cena zdaniem "znanych mi" specjalistów (to taka kpina ze sposobu prowadzenia tej narracji) od rynku nieruchomości była typowa dla takich transakcji

- skomentował wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski zamieszanie wokół kamienicy w mediach społecznościowych.

Majątek miasta - skurczył się, wzrósł czy pozostał bez zmian?

Osobny wątek tej sprawy to zmiany w kapitale Hossy. W uchwale Rady Miasta Rybnika wnoszącej nieruchomość przy rynku do Hossy znalazł się zapis o podniesieniu wartości udziałów miasta w tej spółce. Dokonując takiej operacji miasto de facto nie straciło majątku - co prawda pozbyło się kamienicy, ale na rzecz spółki, której jest jedynym udziałowcem. Skoro wartość udziałów (a więc i spółki) wzrosła, to majątek miasta pozostał bez zmian. Z wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że wartość udziałów Miasta Rybnika w Hossie faktycznie wzrosła. Jednak czy po sprzedaży kamienicy wartość udziałów została obniżona? Z KRS to nie wynika.

Pytania, które czekają na odpowiedź

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że plan modernizacji kamienicy przez Hossę nie był zasłoną dymną, która miała skrywać zamiar sprzedaży kamienicy. Pomysł zorganizowania miejskich apartamentów na wynajem był autentyczny, ale gdy przyszło co do czego, okazało się, że kamienica jest w tak fatalnym stanie, że trzeba byłoby zainwestować niewspółmiernie duże pieniądze w przedsięwzięcie, które przyniesie dość skromne rezultaty. Wobec tego uznano, że lepiej będzie sprzedać kamienicę i pozbyć się kłopotu. Jednak to nasze nieoficjalne ustalenia.

Oficjalnie skierowaliśmy do Hossy oraz Urzędu Miasta Rybnika szereg pytań dotyczących tej transakcji. Pytamy m.in. o stan techniczny nieruchomości w czasie wniesienia jej do Hossy w październiku 2019, cel tej operacji, powody odstąpienia od realizacji planów dla tej kamienicy (apartamenty na wynajem), wartość nominalną udziałów Miasta Rybnika w Hossie. Prosimy również o udostępnienie operatu szacunkowego, na podstawie którego ustalono cenę minimalną w przetargu. Wrócimy do sprawy po rozpatrzeniu naszego wniosku i otrzymaniu odpowiedzi na nasze pytania.

Wojciech Żołneczko

Ludzie:

Andrzej Sączek

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika