Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Do Raciborza ściągnięte zostaną żubry?

10.10.2022 14:51 | 5 komentarzy | mad

Nadleśnictwo Rybnik zaprasza na spotkanie dotyczące ochrony żubra w Polsce. Jednocześnie zdradza, że w Raciborzu-Brzeziu powstanie „jedna z form ochrony żubra, która będzie również dostępna dla społeczeństwa”.

Do Raciborza ściągnięte zostaną żubry?
Zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilka dni temu zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Rybnik, które zarządza lasami państwowymi m.in. na trasie przy wyremontowanej drodze wojewódzkiej nr 935, łączącej gminy Kornowac i Racibórz z pytaniem, czy powstanie tam zagroda dla żubrów, bo ustaliśmy, że takie są plany.

Zainteresowało nas: czy prawdą jest, że żubrowisko (zagroda żubrów) ma powstać na tym terenie? Co zadecydowało, że będzie realizowana taka inwestycja? Co zadecydowało o wyborze terenu? Kiedy żubrowisko ma być gotowe? Skąd będą pozyskiwane żubry? Ile będzie kosztować inwestycja? A także czy teren ma należeć do Parku Narodowego Łężczok? Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

Paulina Sobczuk, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Rybnik, przesłała nam natomiast informacje o spotkaniu dotyczącym ochrony żubra w Polsce. W notce czytamy, że na spotkaniu usłyszmy „skąd się wziął pomysł zadomowienia żubrów w Brzeziu”. - Kompleks leśny, jakim jest ten w okolicach Brzezia, wydawał się i jest do tego idealny. Wraz z pomocą fachowców powstanie tam jedna z form ochrony żubra, która będzie również dostępna dla społeczeństwa - podkreślono. Poniżej w pełni publikujemy informację prasową, którą nadesłano do redakcji Nowin:

Czy wiesz, że żubr związany jest z Raciborzem od zarania dziejów miasta?

Między innymi o tym usłyszeć będą mogli wszyscy którzy przyjmą zaproszenie Nadleśnictwa Rybnik na spotkanie dotyczące ochrony żubra w Polsce. Podczas spotkania prof. Wanda Olech-Piasecka oraz prof. Wojciech Bielecki, którzy na tych dużych zwierzętach znają się najlepiej. Opowiadać będą o stylu życia, co znajduje się w ich menu i odpowiedzą na pytania. 14 października o godzinie 16:00 w Domu Kultury w Kobyli nie zabraknie również przedstawicieli nadleśnictwa, którzy podzielą się swoimi pomysłami i wiedzą.

Spotkanie w Kobyli będzie okazją, by dowiedzieć się m.in. gdzie będziemy mogli odwiedzać żubry oraz jak się zachować spacerując przy miejscu ich zamieszkania. Żubry są zwierzętami z niezwykłą historią. Będąc na skraju wyginięcia gatunku, leśnicy przy wsparciu naukowców podjęli działania które pozwoliły uratować tego największego ssaka polskich lasów. Żubr dzielił się wcześniej na dwa podgatunki: nizinny i kaukaski. Obecnie żubry żyjące w Polsce to żubry nizinne.

To tylko jedna z ciekawostek z jakimi będziemy mogli zapoznać się już w najbliższym czasie. Każdy kto pojawi się na spotkaniu będzie mógł się dowiedzieć po co żubry jeżdżą do Hiszpanii i skąd się wziął pomysł zadomowienia żubrów w Brzeziu. Miejsce bowiem nie zostało wybrane przypadkowo - nawiązuje ono do początków miasta Racibórz. Wieki temu, w lasach okalających Racibórz spotkać można było nie tylko sarny, jelenie, tury, niedźwiedzie czy rysie, ale właśnie i żubry… Nadleśnictwo Rybnik podjęło się zadania przywrócić odratowany gatunek jakim jest żubr. Kompleks leśny, jakim jest ten w okolicach Brzezia wydawał się i jest do tego idealny. Wraz z pomocą fachowców powstanie tam jedna z form ochrony żubra, która będzie również dostępna dla społeczeństwa.