Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Dlaczego mural przy Szewskiej zaskoczył jego twórcę? [3 PYTANIA do Ryszarda Paurowskiego]

12.01.2022 22:36 | 0 komentarzy | ma.w

Twórca nowego, drugiego już raciborskiego murala zamówionego przez urząd miasta jest gotów malować kolejne. - Nie trzeba mnie namawiać, bo nie wiedzę powodów by nie współpracować nadal z Miastem Racibórz. Zapewnia mi swobodną pracę, bez ograniczeń - mówił Nowinom Ryszard Paurowski, wywodzący się z Raciborza artysta.

Dlaczego mural przy Szewskiej zaskoczył jego twórcę? [3 PYTANIA do Ryszarda Paurowskiego]
Ryszard Paurowski stworzył na ścianie kamienicy przy ul. Szewskiej mural pn. Synagoga
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Paurowski jest absolwentem PWSZ Racibórz na kierunku grafika użytkowa oraz grafika warsztatowa w Katowickiej ASP. Jest twórcą znanym w Polsce i Europie. Współpracuje z licznymi ośrodkami kultury oraz artystami. Autor muralu na raciborskiej przystani kajakowej, na jednym z wiaduktów w mieście oraz na płocie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Współautor muralu przy ul. Chopina. Autor wystaw (niedługo planuje nową w Raciborzu), uczestnik festiwali muralowych w Europie. Nad muralem Synagoga pracował niespełna miesiąc - od 13 grudnia.

Kiedy pan wiedział, że tak właśnie ma wyglądać nowy mural z synagogą?

Wpierw rozmawialiśmy o tym z Adamem Szramowskim w Boże Ciało w 2021 roku. Po jakimś czasie spotkaliśmy się kolejny raz i wymyślaliśmy ten koncept przez jakieś 2-3 godziny, rozmawiając o wszystkim i krążąc czasowo wokół tematu. Za pomocą wyobraźni ułożyliśmy i zwizualizowaliśmy go. Wyrysowaliśmy to. Proces powstawania muralu był złożony, warto go upubliczniać i zobaczyć jak tworzył się ten projekt.

Przy pracach nad muralem z historyczną panoramą dawnego Raciborza dał się panu we znaki mróz i śnieg. Przy pracach na Szewskiej było chyba lepiej pod względem pogodowym?

Cieszę, się, że pogoda mi dopisała w nowym roku i mogłem to skończyć w terminie. Fajnie jest, jak realizacja potrafi pozytywnie zaskoczyć jako całość i przyznaję, że sam byłem zaskoczony efektem końcowym. Moim zdaniem przewyższył on oczekiwania w sposób pozytywny. A czy ja jestem w pełni zadowolony? Zawsze można lepiej, ale tę poprzeczkę zawiesiłem wysoko.

Jakie były różnice w pracach nad tymi dziełami, pomijając warunki pogodowe?

Tam miałem pomoc przyjaciół, a tu pracowałem zupełnie sam. Mogę stwierdzić, że pierwszy mural nas zahartował i tu już był "piece of cake". Zazwyczaj maluje się wyższe murale po 12-13 pięter. Tutaj mamy 4 piętra. Za młodu na takie wysokości wchodziło się na drzewa. Murale miejskie maluje nie pierwszy raz. Powstały takie z moim udziałem w Pradze i Frydku-Mistku, ogólnie w Czechach dużo pracuję. Są także w Głogowie i Kędzierzynie - Koźlu. Tam byłem przy projektowaniu i realizacji, ale to nie jest moja autorska praca.

Ryszard Paurowski Zawsze chciałem podjąć taki temat.mp3

W trakcie konferencji pod muralem (11 stycznia) pytaliśmy włodarzy, czy zamierzają znów pójść z muralami w miasto? Dawid Wacławczyk zauważył, że każdy mural to wysiłek finansowy i będą kolejne, o ile radni nie będą ucinali wydatków na działania kulturalne i promocyjne. - Nie chodzi o to, by 10 murali na jednej ulicy umieścić, ale na starówce chciałbym jeszcze co najmniej 2 takie zlokalizować. Mam już pomysł i poszukamy środków na te cele - powiedział zastępca prezydenta. W grę wchodzi malowidło na budynku przy ul. Zborowej.

Jakie emocje towarzyszyły przy oglądaniu muralu prezydentowi Raciborza? - Pokazuje dobrze historię tego miejsca, coś utraconego w mrocznych czasach, ale pojawia się promień nadziei i pamięć w postaci tego wizerunku. Teraz każdy spacer pozwoli to odtwarzać - uznał Dariusz Polowy.

Dawid Wacławczyk zwrócił jeszcze uwagę na winorośl umieszczoną na muralu. - To element wspólny dla religii chrześcijańskiej i żydowskiej, symbol życia, odnowy. Wspólny duch pojednania i znak, że życie rodzi się od nowa - podsumował wiceprezydent.

Mural Synagoga na ścianie kamienicy przy ul. Szewskiej w Raciborzu (fot. UM Racibórz/Rafał Krzyżok

Jak czytać mural? (instruktarz autora)

Ściana jako metafora współczesnego świata, pęka, odsłania pamięć o tym co przeminęło. Element 3D ma wprowadzić widza w nokturnowe wnętrze synagogi. Widz dostrzega elementy symboliczno-zdobnicze. Gra świateł ma na celu nadać mistycznego klimatu, kontemplacji o tym co przemija, a warte jest pielęgnowania. Główny promień światła padający z okna na posadzkę wskazuje i rozświetla winorośl, która symbolizuje w obu kulturach pracę w życiu, odnowę duchową. Winorośl to również wieńczący element całego malunku. Winorośl spaja obie kultury, religie, wydaje owoc który dla artysty jest niejako rozejmem, pogodzeniem przeszłości z teraźniejszością. Krzew, z którego każdy może czerpać dobro. (źródło: Urząd Miasta Racibórz/Lucyna Siwek)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, wiceprezydent Raciborza