Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Dostrzeżeni i docenieni. Wolontariusze z I LO w Wodzisławiu Śl. z wyróżnieniem

16.12.2021 08:02 | 0 komentarzy | juk

Wolontariusze mają oczy i uszy szeroko otwarte. Kilka dni temu przyznano nagrody w ramach konkursu na Wolontariusza Roku 2021 Subregionu Zachodniego. Wśród docenionych znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.

Dostrzeżeni i docenieni. Wolontariusze z I LO w Wodzisławiu Śl. z wyróżnieniem
Szkolne Koło Wolontariatu Stałego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. zdobyło wyróżnienie w konkursie o tytuł Wolontariusz Roku 2021 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w kategorii wolontariat grupowy. (fot. UM w Rybniku/ B. Koza)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wolontariuszem Roku 2021 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego został Rybnicki Telefon Seniora. W kategorii wolontariat indywidualny nagrodę zdobył Tomasz Kuryłowicz z Raciborza, a w kategorii grupy wolontariackie - Szkolne Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Leszczynach. Również społecznicy z powiatu wodzisławskiego zostali dostrzeżeni. Szkolne Koło Wolontariatu Stałego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. zdobyło wyróżnienie.

Już niedługo jubileusz

Szkolne Koło Wolontariatu od 14 lat współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. i powiatowymi instytucjami pomocowymi. Jego opiekunem jest Elżbieta Tkocz, wicedyrektor szkoły. Młodzi wolontariusze wspierają osoby i rodziny w potrzebie. Pomagają m.in. osobom z niepełnosprawnościami, dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych oraz seniorom.

- Współpraca I LO z PCPR w Wodzisławiu Śl. to prawdopodobnie jedna z najdłużej funkcjonujących – a być może nawet najstarsza – tego rodzaju inicjatywa stałego wolontariatu młodzieżowego w naszym regionie, ale i poza jego granicami - przekazuje Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że już w przyszłym roku świętowany będzie jubileusz jej 15-lecia. Nic więc dziwnego, że to właśnie wodzisławski PCPR nominował szkolny wolontariat uczniów I LO w Wodzisławiu Śl. do tytułu w konkursie, którego organizatorem było Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego, Stowarzyszenie OLIGOS oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.

321 uczniów przez 14 lat

W ciągu tych minionych 14 lat przez stały wolontariat szkolny na rzecz powiatowej pomocy społecznej przewinęło się już 321 uczniów. Wśród wolontariuszy z I LO dotychczas najwięcej było uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym. To wskazuje na powiązanie pracy w pomocy społecznej z zawodami medycznymi i okołomedycznymi, którymi młodzież jest zainteresowana. Inną dużą grupą byli uczniowie profilu humanistycznego. Tu w zakresie ich zainteresowania mieszczą się takie obszary jak psychologia, pedagogika czy resocjalizacja. Mimo trwającej pandemii również w tym roku kolejna grupa 25 uczniów liceum podjęła służbę wolontariatu w powiatowej pomocy społecznej. Starosta Leszek Bizoń 19 listopada podczas spotkania z okazji Dnia Pracownika Socjalnego przekazał akty powołania do wolontariatu symbolicznie na ręce Elżbiety Tkocz. Z uwagi na sytuację epidemiczną młodzież nie mogła odebrać ich osobiście.

Wiedza, wartości i wychowanie

Jak zauważa Elżbieta Tkocz, poprzez udział w wolontariacie uczniowie mogą w praktyce i w rzeczywistych warunkach sprawdzić to wszystko, co nauczyciele wpajają im na lekcjach. - Mogliśmy tej młodzieży przekazać nie tylko wiedzę czy wpoić system wartości, jakimi powinna się kierować w życiu, ale przede wszystkim, że mogliśmy dać im wychowanie. Uczniowie mogli dzięki wolontariatowi na bieżąco weryfikować swoje predyspozycje zawodowe. Czasem utwierdzali się w przekonaniu, że to właściwa dla nich droga zawodowa. Czasem było wręcz odwrotnie. Wszyscy jednak, zanim jeszcze rozpoczęli dalszą edukację czy karierę zawodową, mogli przekonać się, czy w takiej pracy się odnajdą – mówi Elżbieta Tkocz.