Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

"Kawałki osadów się oderwały". Znamy przyczyny mętnej i brudnej wody w kranach

22.06.2021 13:06 | 0 komentarzy | juk

Górnośląskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach tłumaczy skąd wzięła się brudna woda w kranach mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Problem opisywaliśmy na przestrzeni ostatnich dni. - Z naszych kranów leci woda o barwie gliny, bardzo brudna i śmierdząca - alarmowali nas czytelnicy.

"Kawałki osadów się oderwały". Znamy przyczyny mętnej i brudnej wody w kranach
Mętna i w rdzawym kolorze. Taka woda od kilku dni leci z kranów niektórych mieszkańców powiatu wodzisławskiego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak tłumaczy nam rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach Maciej Zaremba, przyczyną pogorszonej jakości wody jest zerwanie osadów z rurociągu magistralnego DN 1000. - Takie osady, pochodzenia naturalnego, powstają w ramach standardowej eksploatacji sieci i zwykle nie wpływają na stale badaną wodę pitną - mówi nam. - Tym razem jednak stało się inaczej, gdyż znacząco, bo aż trzykrotnie wzrosło zapotrzebowanie na wodę z tego rurociągu - dodaje.

GPW: To nie awaria

Pan rzecznik przyznaje, że znaczny wzrost przepływu wody spowodował, że kawałki osadów (ze związkami żelaza i manganu, pierwiastków naturalnie występujących w wodzie) oderwały się i negatywnie wpłynęły na właściwości organoleptyczne wody. - Zatem nie mówimy o żadnej awarii, ale skokowym wzroście zapotrzebowania na wodę jako o przyczynie obecnego wyglądu i zapachu wody - wyjaśnia.

Z rdzawą wodą mierzą się przede wszystkim mieszkańcy Wodzisławia Śl. oraz Radlina. Zdjęcie nadesłane przez naszego czytelnika, pana Krzysztofa.

Jakie działania podjęto?

Maciej Zaremba zapewnia, że Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach cały czas (od momentu otrzymania informacji o brudnej wodzie) prowadzi płukanie wodociągu. - Jednak te tony wody potrzebują czasu, by przepłynąć przez cały odcinek - zwraca uwagę. Dodaje, że ponadto, podjęte zostały działania polegające na skorygowaniu ciśnienia w sieci, co łącznie powinno skutkować poprawą jakości wody. W związku z zaistniałą sytuacją na bieżąco, w zwiększonym zakresie, monitorowana jest także jakość wody, szczególnie pod względem jej bezpieczeństwa dla odbiorców.

Padło magiczne słowo

- Bardzo przepraszamy za to niefortunne wydarzenie - mówi rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Dziękuję za to Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl. "za profesjonalną współpracę i doskonale zorganizowane działania w tej trudnej sytuacji".

Zobacz również: