Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

05.01.2021 08:38 | 0 komentarzy | art

Sejmik Województwa Śląskiego będzie podejmował uchwałą dotyczącą podziału województwa na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii. Projekt uchwały wraz z graficznym podziałem województwa na obwody został wyłożony do publicznego wglądu. To okazja do wyłączenia swojej nieruchomości z obwodu łowieckiego. 

Trwają konsultacje granic obwodów łowieckich
Rolnicy mogą jeszcze wyłączyć swoje nieruchomości z obwodów łowieckich, zachowując przy tym prawo do odszkodowań czynionych przez zwierzynę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt uchwały wraz z graficznymi załącznikami został wyłożony w siedzibie Departamentu Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ul. Dąbrowskiego 23, 40-032 Katowice, pokój nr 517,od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 lub na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego www.slaskie.pl w zakładce: Strona główna - > Plan rozwoju - > Obszary wiejskie - > programy, plany - > Obwody łowieckie.

Uwagi do projektu może wnieść każdy właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości objętej projektem uchwały wraz z przesłanym dowodem na okoliczność potwierdzenia, że wnoszący uwagę jest właścicielem albo użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Uwagi do projektu mogą być składane w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Terenów Wiejskich ul. Ligonia 37, 40-037 Katowice lub w postaci elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 346 z późn. zm.), skrytka ePUAP: /UMWSL/skrytka, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem elektronicznym potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, w terminie 21 dni od dnia wyłożenia projektu do publicznego wglądu i umieszczenia go na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, tj. do 7 stycznia 2021 roku.

Organem właściwym do rozpatrzenia uwag jest Marszałek Województwa Śląskiego. Uwagi złożone po upływie terminu pozostaną bez rozpatrzenia.

Wyłączając ziemię z obwodu łowieckiego, na której powstaną szkody w uprawach i płodach rolnych, właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów zachowują prawo do odszkodowań. Za szkody wyrządzone wówczas przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny poza obwodami łowieckimi odpowiada Skarb Państwa, a nie koło łowieckie ([art. 50 ust. 1b i ust. 3 ustawy prawo łowieckie).

W wielu przypadkach wyłączenie ziemi z obwodu łowieckiego może więc wręcz ułatwić uzyskiwanie odszkodowań. Wielu rolników ma bowiem poważne problemy z wyegzekwowaniem od kół sprawiedliwych rekompensat za wyrządzone szkody.

Granice miast i gmin nie pokrywają się z granicami obwodów łowieckich. Np. tereny powiatu wodzisławskiego znajdują się w granicach 8 obwodów łowieckich o numerach 150 (część Rydułtów), 151 (część Rydułtów), 160 (część gminy Mszana), 162 (część gminy Marklowice, Mszana, część Radlina i Wodzisławia), 163 (część gminy Lubomia, część Radlina, Pszowa, Rydułtów i Wodzisławia Śl.), 164 (część gminy Lubomia, cześć Pszowa), 172 (część gminy Godów, część gminy Mszana), 173 (część gminy Godów, gmina Gorzyce, część gminy Mszana, część gminy Lubomia, część Wodzisławia).