Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Nowy rok, nowe zasady. Bezpłatne porady prawne po nowemu

03.01.2020 10:19 | 1 komentarz | AgaKa

Przeniesienie punktu porad prawnych z Mszany do Gorzyc, zmiana podmiotu odpowiedzialnego ze prowadzenie punktów w Radlinie i Pszowie, a także przekształcenie wszystkich miejsc udzielania porad w punkty bezpłatnych porad prawnych oraz wprowadzenie mediacji to najważniejsze zmiany, jakie z nowym rokiem nastały w działalności bezpłatnego poradnictwa prawnego organizowanego przez Powiat Wodzisławski.

Nowy rok, nowe zasady. Bezpłatne porady prawne po nowemu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie zmieniły się za to zasady korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Nadal przysługuje ona osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W tym celu przed uzyskaniem porady, składają stosowne oświadczenie. Nadal też na wizyty do prawników do wszystkich punktów należy umawiać się telefonicznie pod numerem telefonu 32 4120951 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Przeniesienie punktu porad z Mszany do Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach spowodowane zostało zbyt małą liczbą porad udzielonych w tej pierwszej lokalizacji w ciągu ostatniego roku. Z punktu w Gorzycach – podobnie jak z wszystkich pozostałych – korzystać mogą jednak wszyscy mieszkańcy powiatu, bez względu na miejsce zamieszkania.

Od 2020 r. zmienia się również podmiot odpowiedzialny za prowadzenie punktów w Pszowie i Radlinie. W rezultacie przeprowadzonego przez Powiat konkursu od stycznia za udzielanie porad w tych dwóch lokalizacjach odpowiadać będzie Fundacja Obrony Praw Człowieka DURA LEX SED LEX z Rybnika. Z przyczyn formalnych punkty te, dotychczas działające jako poradnictwo obywatelskie, będą funkcjonować jako punkty nieodpłatnych porad prawnych.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana pomoc prawna, poza punktem lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.