Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Od Was zależy przyszłość Polski! 25-lecie związku AK w Raciborzu [ZDJĘCIA]

13.11.2015 14:01 | 0 komentarzy | żet

Weterani Armii Krajowej największe nadzieje wiążą z młodzieżą - szczególnie tą udzielającą się w szkolnych kołach przyjaciół AK w II LO, Technikum Ekonomicznym oraz Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu.

Od Was zależy przyszłość Polski! 25-lecie związku AK w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gimnazjum nr 5 było gospodarzem miejskich obchodów 25-lecia istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Racibórz. Zaczęło się od okolicznościowych przemówień i prezentacji na temat działalności założonego 10 maja 1990 roku związku.

Dariusz Malinowski przypomniał, że związek żołnierzy Armii Krajowej powinien powstać zaraz po II wojnie światowej. Tak się jednak nie stało, gdyż Polska znalazła się w sowieckim uścisku, a Moskwa i marionetkowe rządy komunistów w kraju uznawał Armię Krajową za wrogów. Dlatego też, gdy we wszystkich krajach walczących z Rzeszą Niemiecką i jej sojusznikami, wracający do domów żołnierze byli witani jako zwycięzcy bohaterowie, weterani AK w Polsce albo kontynuowali walkę, albo taili swoją bohaterską przeszłość, chcąc uniknąć represji NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.

Dopiero po upadku komunizmu byli AK-owcy zdecydowali się ujawnić i zorganizować w jednym związku. Nie inaczej było w Raciborzu. Wśród założycieli tutejszego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK znaleźli się m.in. Julian Dębski, Kazimierz Skoczkowski, Jerzy Ziębicki (wieloletni ordynator chirurgii ogólnej w raciborskim szpitalu), Franciszek Stal (odznaczony orderem Virtuti Militari) oraz obecny prezes oddziału Marian Szlapański. W szczytowym momencie swej działalności oddział raciborski związku żołnierzy AK liczył 34 członków. Dziś pozostała ich zaledwie garstka.

Następnie głos zabrał Marian Szlapański - weteran przypomniał najważniejsze momenty w dziejach Armii Krajowej oraz związku żołnierzy AK w Raciborzu. Apelował do młodzieży, aby uczyła się historii oraz sprzeciwiała się próbom jej zakłamania. - Ostatni żołnierze odchodzą na wieczną wartę. Pamiętajcie i utrwalajcie etos Armii Krajowej. Od Was zależy przyszłość Polski. Niech Wam drogowskazem będzie Bóg, Honor i Ojczyzna - apelował.

Wicestarosta Marek Kurpis w imieniu władz powiatu raciborskiego i Raciborza podziękowal Marianowi Szlapańskiemu i członkom związku za edukowanie młodzieży oraz pielęgnowanie w niej miłości do Ojczyzny i historii. Ze swojej strony weterani Armii Krajowej (byli obecni również przedstawiciele centrali regionalnej związku z Katowic) wręczyli pamiątkowe dyplomy prezydentowi Mirosławowi Lenkowi, dyrektorowi G5 Dariuszowi Malinowskiemu, Dariuszowi Polowemu (przedsiebiorcy, który w znacznym stopniu przyczynił się do organizacji tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) oraz samemu Marianowi Szlapańskiemu.

W zorganizowanej w G5 uroczystości wzięli udział również przedstawiciele środowiska Sybiraków, Józef Sadowski z Dobra Ojczyzny oraz Beno Benczew z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wojtek Żołneczko

 

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.