Czwartek, 5 grudnia 2024

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Ekoserwis: Ściekami można palić w piecu

06.12.2011 00:00 przy

Oczyszczalnia Ścieków Warta S.A. od lat modernizuje swoje instalację uzyskując obok efektu elkologicznego również korzyści energetyczne. Zakład korzysta przy tym ze wsparnia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O tym, że w oczyszczalni nic się nie marnuje, przekonali się uczestnicy wyjazdowej konferencji prasowej zorganizowanej 24 listopada. Dziennikarze na własne oczy mogli się przekonać, jak inwestowane pieniądze podnoszą komfort życia mieszkańców Częstochowy i okolic. Centralna Oczyszczalnia Ścieków wybudowana w latach siedemdziesiątych obsługuje aglomerację liczącą 250 tysięcy mieszkańców oraz kilkaset podmiotów gospodarczych różnej wielkości i o różnym profilu produkcji. Oczyszczalnia była kilkakrotnie modernizowana. Ostatni raz w latach 2004–2008. Łączna wartość zrealizowanych w tym czasie inwestycji wyniosła 63,3 miliona złotych. Dzięki  pomocy finansowej, a w szczególności dotacjom udało się utrzymać ceny odbioru ścieków na akceptowalnym przez społeczeństwo poziomie. Udało się dostosować zakład do nowych norm europejskich, które wejdą w życie od 1 stycznia 2013 roku. Rozwój zakładu to także odpowiedni efekt ekologiczny. Dzięki ostatniej modernizacji do rzeki Warty, gdzie trafia oczyszczona woda trafia mniej związków azotu i fosforu.

Głównym jednak efektem rzeczowym w tym sektorze jest wybudowanie i uruchomienie suszarni osadów wg technologii firmy KEPPEL–SEGHERS, suszarni składającej się z dwóch równoległych nitek o wydajności każdej z nich po 41,0 m3 na dobę. Dzięki zrealizowaniu tej instalacji do środowiska rocznie zamiast 22 tys. ton trafi tylko 4,0 tys. ton osadów ściekowych maksymalnie wysuszonych i maksymalnie shigienizowanych. Osad w nowej postaci jest ponadto doskonałym surowcem energetycznym, gdyż jego postać i skład oraz kaloryczność wynikająca z ilości zawartych w nim związków organicznych jest porównywalna z kalorycznością węgla brunatnego wydobywanego w polskich kopalniach odkrywkowych. Wysuszony  osad  jest pełnowartościowym surowcem energetycznym i zamiast trafiać do środowiska jest wykorzystywany gospodarczo.  Korzysta z niego na przykład miejscowa cementowania. Zakład dysponuje również kogeneracyjnym agregatem prądotwórczym zasilanym biogazem powstałym w procesie oczyszczania ścieków. W tym roku rozpoczął się drugi etap modernizacji oczyszczalni, dzięki czemu od 2013 roku do środowiska nie trafi 2 tysiące ton odpadów. Łączny koszt inwestycji zaplanowanych w drugim etapie tj. na lata 2011–2016 ma się zamknąć w kwocie 61 milionów złotych.

(eco)

  • Numer: 49 (266)
  • Data wydania: 06.12.11