Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Dariusz Załuski o wyprawie na K2

19.04.2016 00:00 red

Autor wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie – Dariusz Załuski, odwiedzi Klub Miłośników Gór w Domu Kultury w Chwałowicach już 21 kwietnia. Początek spotkania o godz. 19.30. Bilety kosztują 10 zł, zaś dzieci, uczniowie i studenci – wstęp wolny.

– Co tu dużo mówić, to była wyprawa mojego życia – mówi Dariusz Załuski o wyprawie na K2 na filarze północnym, gdzie podczas wspinaczki jednocześnie filmował. Bohaterami filmu są Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner, którzy wraz z czterema innymi wspinaczami walczą o zdobycie szczytu K2. Troje uczestników wyprawy osiągnęło już 13 z 14 ośmiotysięczników, szczyt K2 jest dla nich tym ostatnim do zdobycia. Ale dla Gerlinde i Ralfa ta wyprawa to nie tylko wspinaczka. Są zakochaną w sobie parą, dzięki uczuciu otwierają się na nowy wymiar sportowego wyczynu – miłość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Góry wydają się tu pretekstem dla opowieści o czymś zupełnie innym. – Starałem się nie tyle zrobić prostą relację z wyprawy, ale pokazać, jak to jest, gdy wspina się z osobą, którą się kocha, co wcale nie jest takie proste. Człowiek się bardzo boi wtedy o partnera. W „Two on K2” na pewno pokazałem kawałek ich górskiego życia – wyjaśnia filmowiec. Dla Gerlinde Kaltenbrunner był to ostatni szczyt ośmiotysięczny do Korony Himalajów i Karakorum, tym samym została drugą kobietą, która skompletowała Koronę, a jednocześnie pierwszą, która zrobiła to bez tlenu.  

(oprac. ska)

  • Numer: 16 (493)
  • Data wydania: 19.04.16
Czytaj e-gazetę