środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

EKOSERWIS: Kolejne obszary Natura 2000 z planem ochronnym

25.02.2014 00:00 red

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał cztery zarządzenia w sprawie ustanowienia planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 w naszym regionie.

Zarządzenia dotyczą obszarów: Stawy Wielikąt i Las Tworkowski, Graniczny Meander Odry, Cieszyńskie Źródła Tufowe oraz Dolina Górnej Wisły. Podstawowym celem ich ustanowienia jest możliwie najszybsze podjęcie działań niezbędnych dla skutecznej ochrony czyli zapewnienie, że stan siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków dla ochrony których wyznaczono obszar, nie ulegnie pogorszeniu.

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Graniczny Meander Odry obejmuje fragment doliny Odry, położony przy granicy polsko-czeskiej, z naturalnie meandrującą rzeką i płatami siedlisk nadrzecznych. Jest on kontynuacją obszaru o tej samej randze o nazwie Meandry Dolní Odry wyznaczonym na terenie Republiki Czeskiej. Fauna reprezentowana jest przede wszystkim przez zgniotka cynobrowego. Ostoja ta niemal całkowicie pokrywa się z Obszarem Chronionego Krajobrazu Meandry Rzeki Odry (polską formą ochrony przyrody).

Z kolei Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Stawy Wielikąt i Las Tworkowski obejmuje fragment doliny Odry z kompleksem karpiowych stawów hodowlanych Wielikąt (po prawej stronie Odry) wraz z terenem lasu grądowego Ligota Tworkowska (po lewej stronie Odry). Przedmiotami ochrony obszaru są dwa gatunki ptaków: bączek i podgorzałka. Na terenie ostoi stwierdzono również regularnie występujące ptaki migrujące: perkoza dwuczubego, krakwę, hełmiatkę i rycyka. Stawy Wielikąt chronione są od roku 1993 jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Ostoja ta w całości zawiera Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Las koło Tworkowa.

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk  Cieszyńskie Źródła Tufowe składa się z czterech,  położonych na Pogórzu Cieszyńskim, części. W obrębie obszaru znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Morzyk i Skarpa Wiślicka. Niezwykłym walorem obszaru są wolno sączące się źródła, którym towarzyszy zjawisko osadzania węglanu wapnia na uskokach terenu oraz na mchach i porostach.

Ostatni to Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Dolina Górnej Wisły, który położony jest na terenie dziewięciu gmin, z których jedna – gmina Chybie – znajduje się w całości w obrębie obszaru. Obejmuje on Zbiornik Goczałkowicki oraz kompleksy stawów, na których prowadzona jest hodowla karpia. Jest jedną z dziesięciu najważniejszych w kraju ostoi lęgowych sześciu gatunków ptaków: bączka, ślepowrona, czapli purpurowej, rybitwy rzecznej, rybitwy białowąsej i rybitwy czarnej. Obszar jest także miejscem odpoczynku dla ptaków w czasie ich wędrówek.

(eco)

  • Numer: 8 (381)
  • Data wydania: 25.02.14