Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Kamienica zostanie zrównana z ziemią

14.07.2009 00:00
Dwie kobiety z kamienicy przy 3 Maja wyprowadziły się z przeznaczonego do rozbiórki budynku.
Po naszej interwencji dwóm kobietom z przeznaczonego do rozbiórki budynku znaleziono mieszkania zastępcze.
 
Przypomnijmy, lokatorki przebywały w znajdującej się w katastrofalnym stanie kamienicy od kilku lat. Podczas naszej wizyty odkryliśmy, że oprócz kobiet w ruderze znajdują się również ich dzieci, choć mają sądowy zakaz przebywania w budynku. Mało tego, w kamienicy na półpiętrze alkohol spożywało trzech pijanych mężczyzn, a piętro wyżej w pomieszczeniu, w śmieciach leżał kolejny mężczyzna.
 
No i znalazł
 
Po tym jak opisaliśmy makabryczne warunki, w jakich żyły kobiety ze swymi dziećmi, właściciel budynku znalazł im mieszkania zastępcze, choć taki obowiązek miał zaraz po zatwierdzeniu budynku do rozbiórki przez sąd. – Nie jest łatwo znaleźć takie mieszkanie. Początkowo chciałem zburzyć część kamienicy i odremontować parter, jednak przekalkulowałem to i stwierdziłem, że wolę przez trzy tygodnie od rana do wieczora szukać mieszkania zastępczego niż narazić się na takie koszty – mówi Adam Binda, czerwionecki przedsiębiorca i właściciel budynku.
 
Zapłacę, tylko idźcie
 
Z pomocą OPS-u, który poinformowaliśmy o tym co dzieje się w kamienicy i pani sołtys z Bełku Jolanty Szejki, mieszkanie zastępcze przedsiębiorcy udało się znaleźć w Bełku. – Zapłaciłem kobietom czynszu za pół roku z góry, ponieważ nie były skore do przeprowadzki, a chciałem już tę sprawę zakończyć. Jeszcze miesiąc temu remontowałem dach, który mnie wyniósł 3 tys. Cóż, dołożyłem sporo do tego interesu, ale takie jest prawo. Chociaż doprowadzono ten budynek do ruiny, ja musiałem załatwić mieszkania tym ludziom – dodaje Binda. Niestety, nie udało nam się porozmawiać z dwoma kobietami.
 
Kamienica przy ulicy 3 Maja jeszcze do miesiąca ma zostać zrównana z ziemią. Przedsiębiorca nie wyklucza, że wkrótce powstanie tutaj inny budynek. – Z pewnością coś będzie tu budowane, w końcu to działka budowlana – ucina krótko.
 
luk
  • Numer: 28 (140)
  • Data wydania: 14.07.09