Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Jak po autostradzie

07.07.2009 00:00
Do końca roku będzie gotowy projekt internetowej sieci szerokopasmowej.
– Sieć światłowodowa jest jak autostrada, początkowo można po niej jeździć rowerem i przesyłać informacje, potem samochodem osobowym, a na końcu potokiem ciężarówek.
 
Sieć radiowa  nie ma takiej możliwości rozwoju – zachwalał Andrzej Stefaniak, przedstawiciel Biura Projektowo - Wykonawczego „Energotelprojekt”.
 
Poznańska firma do końca tego roku stworzy projekt techniczny sieci szerokopasmowej w Rybniku. Połączy ona w pierwszym etapie 133 instytucje użyteczności publicznej, typu: szkoły, biblioteki, czy domy kultury, które zyskają dostęp do szybkiego internetu. – Oczywiście także firmy komercyjne, a za ich pośrednictwem mieszkańcy, będą  mogli wykorzystać  te szybkie łącza internetowe. Poza tym sieć posłuży w przyszłości do rozbudowy monitoringu  – podkreślał Adam Fudali, prezydent Rybnika podczas podpisywania umowy z  projektantami. Jej wartość wynosi ponad 700 tysięcy złotych. Prace przy budowie sieci powinny ruszyć na początku przyszłego roku. Projekt zakłada, że powstaną około 52 kilometry kanalizacji teletechnicznej wzdłuż ulic: Chwałowickiej, Wodzisławskiej, Gliwickiej oraz w dzielnicy Kamień, co będzie kosztowało ponad 14,7 mln zł.  Ten etap inwestycji obejmie także centrum miasta. – Budowę sieci szerokopasmowej wymusza zwiększająca się ilość przesyłanych informacji. Rybnik będzie na to przygotowany – zapewnił  Stefaniak. Podkreślał także dużą odporność światłowodów na najróżniejsze zakłócenia w pracy spowodowane na przykład wyładowaniami atmosferycznymi. – Jedynie nie są one odporne na koparki. Jak taki pojazd zahaczy o instalację to nic nie poradzimy – żartował. Sama budowa sieci nie powinna sparaliżować miasta. Tym bardziej, że częściowo światłowody pobiegną już  istniejącymi odcinkami kanalizacji teletechnicznej, wybudowanej przez firmy telekomunikacyjne. Realizacja tego etapu projektu powinna zakończyć się w 2011. Zgodnie z założeniami, o rok dłużej potrwa budowa   tzw. nitek Rudzkiej i Żorskiej oraz sieci na obszarze Chwałęcic, Grabowni, w Stodołach, Ochojcu, Zebrzydowicach i na osiedlu Wrzosy.  W sumie ma powstać kanalizacja teletechniczna o łącznej długości 94 km, sieć kablowa światłowodowa licząca 105 km i przyłącza do ok. 150 budynków (179 instytucji). Cała inwestycja będzie kosztowała około 23 mln zł,  85% nakładów ma pochodzić ze środków zewnętrznych.
 
Beata Mońka
  • Numer: 27 (139)
  • Data wydania: 07.07.09