Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie...
Już od kilku lat, w drugi weekend grudnia Amnesty International organizuje Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Do akcji można przyłączyć się także w Rybniku.
– Wszystko zaczęło się cztery lata temu, gdy moja koleżanka Barbara Padula i grupa młodzieży postanowili zorganizować w szkole maraton pisania listów – wyjaśnia Beata Gramcow, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3, opiekunka szkolnej grupy Amnesty International. Ponieważ pomysł się spodobał, postanowiono powtórzyć akcję, ale już pod egidą AI. Także w tym roku wszyscy, którym leży na sercu los osób prześladowanych, więzionych, zaginionych, może się przyłączyć. – Zdarzało się, że ktoś obawiał się udziału w akcji, bo w życiu nie napisał listu, ale spokojnie. Mamy wzory, informacje, wszystko, co trzeba – zapewnia Beata Gramcow. Rekordzistom udaje się napisać w ciągu 24 godzin nawet 100 listów. W ubiegłym roku w Polsce powstało blisko 22 tysiące listów i prawie 115 tysięcy na całym świecie. Podczas rybnickiego maratonu napisano ich 2223. Był to drugi wynik w kraju, lecz nie chodzi przecież o bicie rekordów. Najważniejsze jest to, że uczestnicy maratonu mogą przekonać się jaką moc mają ich listy.
Wszystkie listy są wysyłane do decydentów politycznych na całym świecie. Sześciu osobom spośród 21, na rzecz których pisano listy w ubiegłym roku, udało się pomóc. Do AI dotarły też informacje, że sytuacja dwóch uwięzionych uległa poprawie. Tegoroczny maraton ma na celu pomóc przede wszystkim kobietom: obrończyniom praw człowieka, prześladowanym za poglądy polityczne czy doświadczającym różnych form przemocy. Maraton rozpocznie się w sobotę, 8 grudnia, o godz. 12.00 i zakończy w niedzielę, 9 grudnia, również w samo południe. Zawody w pisaniu listów odbędą się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3, przy ul. Orzepowickiej 15a. 8 grudnia szkoła będzie otwarta od 12.00 do 18.00. Natomiast osoby, które chcą uczestniczyć w 24-godzinnym maratonie są proszone o kontakt ze szkołą do 5 grudnia. Niepełnoletni powinni posiadać zgodę rodziców. Warto też zaopatrzyć się w śpiwór oraz inne, niezbędne przybory. – Gdy ktoś poczuje się zmęczony, będzie mógł się zdrzemnąć. Do dyspozycji uczestników będzie sala gimnastyczna. Zawsze oglądamy też filmy dotyczące praw człowieka – mówi wicedyrektor szkoły.
Beata Mońka
Najnowsze komentarze