Trzynastka nie jest pechowa
– Piosenka turystyczna to taka, z którą można pójść w góry i którą lekko się śpiewa – wyjaśnia Aleksandra Buczek, szóstoklasistka z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1 w Rybniku.
W festiwalu wzięła udział, choć na co dzień nie wykonuje tego typu repertuaru. – Na wycieczkach nie śpiewamy, bo w mojej klasie mało kto potrafi – przyznaje Ola Buczek, która już uczy się w szkole muzycznej gry na skrzypach i fortepianie. Jej umiejętności wokalne i muzyczne zostały dostrzeżone przez jury, które przyznało rybniczance drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Wygrała Marta Oleś z SP Jejkowice. W starszej grupie – gimnazjalnej, najlepszym wykonawcą okazał się Mateusz Piecowski z POPP w Czerwionce – Leszczynach.
Słuchają najnowszych hitów
– Śpiewanie na szlaku to najprzyjemniejsza rzecz na świecie, a wy siedzicie tacy poważni – zachęcał do wspólnej zabawy publiczność Piotr Cybułka, opiekun Zespołu wokalno-instrumentalnego „Do jutra” z OPP w Radlinie. Zdobywcy drugiego miejsca wraz z pozostałymi laureatami festiwalu zaprezentowali się podczas koncertu galowego w MDK. Na widowni zasiedli m.in. rodzice Aleksandry Buczek, którzy mieli podwójny powód do radości. Nagrodę zdobyła także ich starsza córka – Anna, występująca w zespole wokalno-gitarowym „Remedium” z OPP „Przygoda”. Grupa wygrała w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. – Piosenka turystyczna to taka, która umila czas na szlaku – wyjaśnia Paula Penkała z „Remedium”. Przyznaje, że nie za często sięga po tego typu repertuar. – To kwestia pokolenia, ale czasami dobrze wrócić do niegdyś śpiewanych piosenek – dodaje jej koleżanka z zespołu Tatiana Ułochowicz. – Teraz wszyscy słuchają mp3 z najnowszymi hitami – podsumowuje z uśmiechem Agnieszka Janas, opiekunka grupy.
Pociąg z instrumentami
Festiwalowi Piosenki Turystycznej towarzyszy co roku konkursu plastyczny na znak graficzny – plakietkę. W tym roku wygrała go jedenastoletnia Kinga Wycislok ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach. Jej niezwykle kolorowa praca przedstawiająca pociąg wiozący w wagonach instrumenty muzyczne, znalazła się na plakietce i dyplomach, które wręczono wszystkim laureatom. Konkursowe jury nie miało łatwego zadania, bo musiało wybrać zwycięską pracę spośród 252 projektów.
– Trzynasta edycja festiwalu wcale nie okazała się pechową. Wręcz przeciwnie, wzięło w niej udział wyjątkowo dużo młodych plastyków i muzyków – podsumowała Barbara Zielińksa dyrektor MDK.
Beata Mońka
Najnowsze komentarze