Historia szkoły i wyjątkowy album absolwentów na kartach nowej książki
CZYŻOWICE 140 lat to bardzo dużo. Tym bardziej, jeśli takie urodziny obchodzi miejscowa szkoła. To właśnie wyjątkowy jubileusz był okazją do stworzenia wyjątkowej książki, w której prawie każdy z mieszkańców może znaleźć swoją rodzinną historię.
Właśnie w październiku Szkoła Podstawowa im. Wincentego Woźniaka w Czyżowicach obchodziła swój okrągły jubileusz. Jednak znacznie wcześniej powstał pomysł, aby spisać historię szkoły oraz opublikować archiwalne zdjęcia uczniów szkoły wraz z podpisami. Tego karkołomnego zadania podjął się Jerzy Cichy, który znalazł zespół redaktorów w składzie: Czesława Sobik, Stanisław Sosna, Piotr Pawlica, Andrzej Kwiatoń, Piotr Pyrchała oraz Marta Szwarc. Korektą i składem książki zajęli się Ilona i Radosław Dawid. Co ważne, wszyscy, którzy pracowali nad publikacją są absolwentami czyżowickiej szkoły. Wydawcą książki został Zespół Szkolno– Przedszkolny w Czyżowicach oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Czyżowicach. – Marszałek Józef Piłsudski powiedział takie słowa – „Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle”. Tą zasadę wdrażamy w Czyżowicach w życie. Już parę publikacji napisali czyżowianie o Czyżowicach i organizacjach społecznych, które działają w naszej miejscowości od wielu lat: LKS Naprzód Czyżowice, chór Moniuszko i harcerstwo. Człowiek bez znajomości historii lokalnej jest jak roślina bez korzeni. Każdy musi znać swoją historię, nie tylko rodzinną, ale także historię swojego otoczenia – mówi Jerzy Cichy.
Pomocą oraz archiwaliami przy powstawaniu publikacji służył także dyrektor szkoły Aleksander Kucza. – Publikacja „Historia czyżowickiej szkoły” opisuje rozwój oświaty i edukacji na naszych ziemiach, tj. w Wodzisławiu, Jedłowniku i Czyżowicach. Jednak, nade wszystko, w książce opisana jest historia czyżowickiej szkoły w różnych okresach czasowych jej rozwoju – od 1884 r. do czasów współczesnych. To prawdziwa i wiarygodna historiografia naszej czyżowickiej Alma Mater, która w tym roku obchodzi piękny jubileusz 140– lecia – podkreśla dyrektor.
200 stron historii
– Książka o historii oświaty w Czyżowicach jest efektem wielu lat badań i dociekań całego grona pasjonatów miejscowej historii. Powstała w oparciu o szeroką bazę źródłową, poddaną krytycznej analizie. Autorzy wykonali kwerendę archiwalną, wykorzystali podstawową literaturę przedmiotu oraz wspomnienia mieszkańców Czyżowic. Dlatego zachęcam serdecznie naszych Pedagogów do korzystania z publikacji. Mam nadzieję, że wydana przez Zespół Szkolno– Przedszkolny w Czyżowicach książka, jeszcze mocniej pobudzi do zainteresowania naszą wspólną historią – zaznaczył w słowie wstępnym Daniel Jakubczyk, wójt Gminy Gorzyce, który również od wielu lat pasjonuje się lokalną historią. Nowa książka ma 200 stron i podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajdziemy oparty o źródła historyczne opis dziejów szkoły od 1884 roku do 2024. W drugiej części zaś zawarto katalog absolwentów szkoły wraz z archiwalnymi zdjęciami. Najstarszy prezentowany rocznik to osoby urodzone w 1912 roku, którzy ukończyli naukę w roku szkolnym 1925/1926.
Cegiełka do cegiełki
W wydanie publikacji zaangażowali się rodzice. – Pragnę zaznaczyć, że to szkoła i Rada Rodziców ponieśli prawie całkowity koszt wydania książki. Aby zgromadzić odpowiednie środki uruchomiono sprzedaż cegiełek. Kupujący cegiełkę wspiera działalność statutową szkoły, ale za wsparcie otrzymuje książkę. Następnym etapem jest promocja książki i jej sprzedaż. Pasjonatom Czyżowic udało się opisać nie tylko historię szkoły, ale dodatkowo stworzyć album absolwentów szkoły z bardzo odległych czasów, bo urodzonych w 1912 roku, a więc ponad 100 lat temu. Bardzo się cieszę, że książka została wydana w dniach doniosłego jubileuszu naszej szkoły. Mam nadzieję, że książka będzie wyjątkową pamiątką dla nas wszystkich na zawsze – mówi Darina Rzępała– Szewerda, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Woźniaka w Czyżowicach. Chętni do nabycia nowej publikacji mogą zgłosić się do sekretariatu szkoły. Stanowi ona zdecydowanie wyjątkową pozycję dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać lokalną historię.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze