Wodzisławska biblioteka zakończyła obchody swojego jubileuszu. To już 75 lat
WODZISŁAW ŚL. W tym roku obchodzimy wyjątkowe święto – 75– lecie istnienia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. To nie tylko moment refleksji nad bogatą historią instytucji, ale także doskonała okazja do podziękowania wszystkim, którzy przez lata wspierali wodzisławską bibliotekę. Obchody te to wyraz wdzięczności dla całego środowiska skoncentrowanego wokół MiPBP w Wodzisławiu Śląskim. Dobra opinia i pozytywny odbiór w społeczności lokalnej zaowocowały wysoką frekwencją w poszczególnych wydarzeniach.
Historia Biblioteki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim jest najstarszą instytucją kultury w mieście. Została utworzona 9 maja 1949 roku. Księgozbiór był niewielki, gdyż zbiory biblioteki przedwojennej uległy całkowitemu zniszczeniu.
– Biblioteka po trudnych początkach ewoluowała z tradycyjnego miejsca wypożyczania książek w przestrzeń o ogromnym społeczno– kulturalnym potencjale. Przez lata swojego istnienia biblioteka stała się jednym z centrów życia kulturalnego, promując literaturę, czytelnictwo, sztukę oraz różnorodne formy edukacji. Dziesięciolecia organizowania wydarzeń, warsztatów, konkursów czy spotkań z autorami przyciąga nowe pokolenia grup odbiorców i nieodmiennie sprzyja integracji społecznej. MiPBP w Wodzisławiu Śląskim z biegiem lat nie tylko dostosowywała się do zmieniających się gustów czytelniczych, ale wprowadzając różne udogodnienia stale monitoruje i wychodzi na przeciw potrzebom społeczności – zaznacza Ewa Wrożyna– Chałupska, dyrektor MiPBP w Wodzisławiu Śląskim.
Świętowanie Jubileuszu
Z okazji 75– lecia, biblioteka przygotowała szereg wydarzeń, które miały na celu uczczenie tego wyjątkowego momentu. Obchody trwały od lipca do października. Najważniejszymi z wydarzeń były spotkania autorskie dla osób dorosłych i młodzieży – z głośnymi nazwiskami polskiej literatury oraz lokalnymi pisarzami, które umożliwiły mieszkańcom bliższe poznanie twórczości literackiej zaproszonych autorów. Wśród nazwisk należy wymienić Mariusza Szczygła, Janusza Leona Wiśniewskiego, Agatę Tuszyńską, Mateusza Jańtę oraz Katarzynę Wycisk. Ponadto zorganizowano konkursy „Na najlepsze ciasteczka” oraz „Pewnego razu w Bibliotece”, których celem było włączenie społeczności do świętowania 75– lecia. Przygotowano także Piknik Jubileuszowy – wzbogacony o wystawę małego inwentarza i aktywności skierowane do różnych grup wiekowych, który był wsparciem dla społeczności lokalnej w ich działaniach twórczych. Gościem specjalnym wydarzenia był Remigiusz Rączka. Były też warsztaty i zajęcia dla dzieci, które zachęcały do odkrywania świata książek i rozwijania pasji nie tylko czytelniczych. Wśród zrealizowanych zajęć były warsztaty teatralne, modelarskie, planszowe, malowania kamieni, balonowe, zakładkowe, oraz dogoterapia, alpakoterapia. Odbył się również jubileuszowy wieczór planszówkowy połączony z warsztatami. Wydarzenie to pogłębiło zintegrowanie społeczności, przyciągając dużą liczbę odbiorców oraz wypromowała bibliotekę jako miejsce, w którym kreatywnie można spędzić wolny czas. Zorganizowano także mini wystawę, prezentującą archiwalne fotografie z działalności biblioteki oraz organizowanych w jej murach wydarzeń.
Dlaczego warto odwiedzić bibliotekę?
– Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim to nie tylko miejsce, gdzie można znaleźć książki. To centrum kultury, które oferuje różnorodne zasoby – od literatury, w tradycyjnej formie przez audiobooki, zbiory muzyczne, komiksy, gry planszowe, multimedia, aż po przyjazną przestrzeń do nauki i pracy. Dzięki inicjatywom takim jak „75 lat razem!” biblioteka staje się jeszcze bardziej dostępna i atrakcyjna dla mieszkańców. Świętowanie 75– lecia umożliwił wcześniej przygotowany projekt, który został doceniony i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura– Interwencje 2024 – wyjaśnia Ewa Wrożyna– Chałupska.
Społeczność czytelników i pracowników
Z okazji jubileuszu pragniemy podziękować wszystkim pracownikom, czytelnikom oraz przyjaciołom biblioteki, którzy przez lata tworzyli tę wyjątkową społeczność. – To dzięki Wam biblioteka mogła się rozwijać i dostosowywać do potrzeb lokalnej społeczności. Świętując 75– lecie, patrzymy w przyszłość z nadzieją i determinacją, by kontynuować naszą misję promowania kultury, edukacji i miłości do książek. Deklarujemy dalszą chęć wspiera mieszkańców w ich drodze do zdobywania wiedzy, rozszerzania horyzontów i pełnienia misji upowszechniania kultury wśród odbiorców. Zapraszamy również do śledzenia aktualności na stronie biblioteka.wodzislaw.pl i facebooku biblioteki, gdzie znajdują się szczegółowe informacje związane z obchodzonym jubileuszem oraz informacje o przyszłych wydarzeniach – zachęcają pracownicy wodzisławskiej książnicy.
Oprac.(ska)
Najnowsze komentarze