Plaga pijanych kierowców na śląskich drogach
REGION Statystyki ukazują zatrważającą rzeczywistość. Pijani kierowcy nic nie robią sobie nie tylko z przepisów, ale też ludzkiego zdrowia i życia.
Policjanci ze śląskiej drogówki od początku roku zatrzymali ponad 8,4 tysiąca nietrzeźwych kierowców. W 59 wypadkach życie straciło 11 osób, a 61 zostało rannych. Tylko we wrześniu na terenie województwa śląskiego mundurowi odnotowali 90 zdarzeń drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. - Apelujemy do kierowców o zachowanie rozwagi oraz stosowanie się do przepisów, gdyż bezpieczeństwo zależy od każdego uczestnika ruchu drogowego - podkreślają policjanci, informując, że od początku roku na śląskich drogach przeprowadzono ponad 2 mln kontroli trzeźwości kierowców. pod kątem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Z kolei w samym tylko we wrześniu mundurowi skontrolowali łącznie blisko 175 tys. kierowców i zatrzymali ponad 800, którzy prowadzili będąc pod wpływem alkoholu.
W ostatnich tygodniach policjanci interweniowali w związku z nietrzeźwymi kierującymi wielokrotnie. W Raciborzu mundurowi prowadzili pościg za kierowcą, który kierował autem, mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. W Gliwicach doszło do wypadku spowodowanego przez 44-letniego pijanego kierowcę. Mężczyzna uderzył w przydrożny słup, sam nie doznał poważnych obrażeń, natomiast 38-letniej pasażerki nie udało się uratować. Policjant z rybnickiej drogówki w czasie wolnym zauważył, że mężczyzna pod wpływem alkoholu wsiadł do auta z zamiarem jazdy. U zatrzymanego kierowcy alkomat wskazał 1,5 promila alkoholu. W Rybniku dzięki reakcji świadka zatrzymano nieodpowiedzialnego kierowcę, który kompletnie pijany pojechał do sklepu po alkohol. W Żorach doszło do niebezpiecznego zdarzenia, po którym kierowca „zniknął". Namierzono go na pobliskiej stacji paliw. Jastrzębska policja w czasie działań „Trzeźwość" zatrzymała pijanego kierowcę ciężarówki.
To tylko kilka ostatnich przykładów z kroniki policyjnej. Każda ilość wypitego alkoholu wpływa negatywnie na nasze zmysły, jak i na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Rodzina, znajomi i współpasażerowie powinni reagować na widok osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, które wsiadają za kierownicę. Lepiej skorzystać z taksówki czy komunikacji miejskiej.
Widząc nietrzeźwego kierowcę - reaguj, zawiadamiając odpowiednie służby!
źr. Śląska Policja, o. sqx
Najnowsze komentarze