środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Kącik ZUS

28.11.2023 00:00 red.

Beata Kopczyńska – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim

W zeszłym miesiącu zostaliśmy rodzicami. Właśnie złożyłam wniosek o 500 plus. Zanim otrzymam pieniądze to chciałam się dowiedzieć, kiedy na PUE ZUS będzie informacja o tym, że złożyłem wniosek o świadczenie wychowawcze? Jak uzupełnić wniosek o świadczenie wychowawcze?

Informacja o złożeniu wniosku pojawi się na profilu na PUE ZUS po przetworzeniu wniosku o świadczenie wychowawcze – może to trwać do 48 godzin. Jeśli złożyła Pani wniosek przez PUE ZUS, to jest on w zakładce [Dokumenty i wiadomości] – [Dokumenty wysłane]. Jeżeli we wniosku nie podała Pani wymaganych danych lub nie złożyła dokumentów, które są niezbędne do rozpatrzenia wniosku, to zwrócimy się o uzupełnienie wniosku i wyznaczymy termin na to. Wniosek może Pani uzupełnić przez PUE ZUS. Wiadomość o tym, że należy uzupełnić wniosek, wyślemy na adres mailowy oraz na numer telefonu, który podała Pani we wniosku.


W jaki sposób mam zgłosić zmianę danych do ZUS? Zmieniłem konto w banku i nie wiem, czy to zgłaszać odręcznie na zwykłej kartce, czy też jest jakiś konkretny formularz?

Można to zrobić na uproszczonym wniosku EZP – zgłosić zmianę danych osobowych i adresowych oraz sposób wypłaty świadczeń. Z tego wniosku można skorzystać, jeśli chcemy otrzymywać swoje świadczenie na rachunek w banku albo chcemy zmienić numer rachunku bankowego. Wniosek EZP jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca]. Można go wyszukać i utworzyć na trzy sposoby – w menu bocznym w zakładce:

• [Dokumenty i wiadomości]>[Dokumenty robocze],
• [Usługi],
• [Panel świadczeniobiorcy] > [Moje dane]> [Zgłoszenie zmiany danych] – jeśli jesteś świadczeniobiorcą.


Czy od nagród jubileuszowych trzeba opłacać składki? Rozwiązuję umowę o pracę, ale mam dostać nagrodę jubileuszową. Czy będą od niej opłacane składki?

Pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne od nagród jubileuszowych (gratyfikacji), które zgodnie z zasadami, na jakich je przyznaje, przysługują nie częściej niż co 5 lat. Składek nie musi też opłacać od nagród jubileuszowych, które wypłaca w dniu rozwiązania stosunku pracy, jeśli spełnione są dwa warunki:

  • do nabycia prawa do nagrody z tytułu upływu kolejnych 5 lat brakuje Ci mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy,
  • rozwiązanie stosunku pracy ma związek z Twoim przejściem na emeryturę, rentę inwalidzką lub świadczenie przedemerytalne.
  • Numer: 48 (1201)
  • Data wydania: 28.11.23
Czytaj e-gazetę