Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Szkoła na Skalnej ma potencjał

16.05.2023 00:00 Ania

O szkole, maturach, zawodzie nauczyciela i planach na przyszłość rozmawiamy z Mirelą Szymczak, która od września jest dyrektorem Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach.

Fryderyk Kamczyk. – Od ilu lat jest pani nauczycielem?

Mirela Szymczak. – Pracę w szkole rozpoczęłam w latach dziewięćdziesiątych – najpierw pracowałam w szkołach podstawowych a następnie w szkole średniej. Od bieżącego roku szkolnego jestem dyrektorem Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach.

– Jak zmieniał się ten zawód przez te lata?

– Wokół szkoły zmieniało się bardzo wiele – czasy, przyzwyczajenia, koncepcje edukacyjne.

Najtrudniejszy niewątpliwie był czas edukacji zdalnej, kiedy nie było bezpośredniego kontaktu z uczniami, co znacznie utrudniało prowadzenie i uczestnictwo z zajęciach. Widoczną zmianą, która nastąpiła w ostatnich czasach, jest brak młodych nauczycieli w zawodzie. Gdy zaczynałam pracę, w szkole byli nauczyciele z różnych grup wiekowych. Doświadczeni nauczyciele byli dla nas mentorami, wspierali nas, a czasami oddziaływali na nas swoim spokojem. Z kolei rozpoczynający pracę nauczyciele wnosili do szkoły coś nowego – przede wszystkim nowe pomysły i inne spojrzenie na edukację. Obecnie jest niewielu młodych nauczycieli, co powoduje że nie ma tej wymiany doświadczeń. Jednak niezależnie od zmian programów i koncepcji edukacyjnych oraz zestawu lektur obowiązkowych najważniejsza była zawsze relacja między uczniami i nauczycielami.

– Jaka jest szkoła na Skalnej?

– W skład Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich oraz Technikum. Skalna to szkoła z tradycją, indywidualnym podejściem do ucznia, pełna życzliwości, wzajemnego zrozumienia i empatii. To szkoła, w której każdy uczeń odnajdzie możliwości i wsparcie we własnym rozwoju.

– W tym roku były to pani pierwsze matury w nowej roli. Był stres?

– Był ogromny stres przede wszystkim przed pierwszym dniem egzaminów maturalnych. Oczywiście sama procedura nie była dla mnie nowością, jednak odpowiedzialność za organizację i przeprowadzenie matury była stresująca. Dzięki doświadczonej kadrze nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, przeprowadziliśmy sprawnie pierwsze dni egzaminów i mam nadzieję, że będzie tak do końca matur.

– Co czuje nowy dyrektor podczas takiego egzaminu?

– Przede wszystkim trzymałam mocno kciuki za naszych maturzystów i koncentrowałam się na tym, aby zapewnić im jak najlepsze warunki egzaminów i otoczyć ich taką opieką, aby byli jak najmniej zestresowani.

– Jakimi akcjami może pochwalić się szkoła?

– Od września szkoła bardzo się zmienia – między innymi dlatego, że uruchomiono technikum o profilu technik stylista. Zorganizowaliśmy m.in. „Wiosenne przebudzenie” z pokazem mody, konferencję poświęconą Roku Rzemiosła (również z pokazem mody) oraz akcję „Szkoła na mieście”, podczas której uczniowie realizowali podstawę programową poza murami szkoły. W grudniu otwarliśmy nowoczesną i profesjonalną pracownię dla klasy technik stylista a już w lutym wirtualną strzelnicę, na której nasi uczniowie biorący udział w zajęciach z edukacji policyjnej mogą doskonalić swoje umiejętności. Strzelnica służy też uczniom pozostałych szkół powiatu wodzisławskiego oraz stowarzyszeniom. Podpisaliśmy bardzo ważną umowę o współpracy z Politechniką Śląską, a nasi uczniowie brali udział w warsztatach organizowanych przez tę uczelnię. Studenci i pracownicy naukowi uczelni przeprowadzili na terenie szkoły pokazy robotów podczas dnia otwartego i konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych.

Uczennice technikum o profilu technik stylista były finalistkami ogólnopolskich konkursów dla młodych projektantów mody, co jest znacznym sukcesem w pierwszym roku nauki i funkcjonowania technikum oraz potwierdza, iż otwarcie tego profilu było dobrą decyzją, gdyż stworzyło możliwości kształcenia dla utalentowanej młodzieży. Wspólną inicjatywą z redakcją „Nowin Wodzisławskich” było prowadzenie warsztatów dziennikarskich dla uczniów liceum.

Jak widać, na Skalnej zrealizowaliśmy wiele nowych inicjatyw, dzięki czemu było o nas głośno w lokalnym środowisku i mediach. Wiele tych działań spotkało się z pozytywną oceną oraz opinią, iż nasza szkoła się zmienia. Mam nadzieję, że wpłynie to na zwiększenie zainteresowania placówką ze strony uczniów i rodziców oraz nabór na kolejny rok szkolny. Warto podkreślić, że wymienione działania nie byłyby możliwe bez wsparcia bardzo wielu osób, w tym również absolwentów szkoły i rady rodziców, ale również wsparcia realizacji mojej wizji szkoły ze strony władz powiatu wodzisławskiego jako organu prowadzącego oraz władz miasta Rydułtowy.

– Jakie plany na przyszłość?

– Stawiamy na edukację i rozwój naszych uczniów. Chcemy zapewnić, aby dobrze czuli się w tej szkole i mogli realizować swoje pasje i zainteresowania oraz osiągać zaplanowane cele. Służy temu dobra baza dydaktyczna i sportowa (boiska ze sztuczną nawierzchnią, wspomniana strzelnica, policyjny sprawnościowy tor przeszkód) oraz kolejne przestrzenie co-workingowe. W tym roku zostały przeprowadzone remonty kilku klas, które nadały im bardziej nowoczesną aranżację, co na pewno będzie kontynuowane.

Naszym celem jest otwarcie nowej klasy o profilu politechnicznym pod patronatem Politechniki Śląskiej oraz klasy policyjnej z kryminalistyką. Stawiamy także na dalszy rozwój technikum – planujemy nabór do klasy o profilu „technik stylista” i „technik przemysłu mody”.

W planach na najbliższy czas jest organizacja „Dnia Absolwenta na Skalnej” 17 czerwca, na który już teraz serdecznie zapraszam.

  • Numer: 20 (1173)
  • Data wydania: 16.05.23
Czytaj e-gazetę