Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

17.01.2023 00:00 red.

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim

Jestem już na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Wiem, że nie mogę podjąć pracy w szkole, ale dostałam propozycję pracy na uniwersytecie jako nauczyciel akademicki, czy mogę tam pracować i jednocześnie pobierać świadczenie, czy też w związku z podjęciem pracy w szkole wyższej zostanie mi ono zawieszone?

Jeżeli – pobierając nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – świadczeniobiorca nawiąże stosunek pracy z placówką oświatową wymienioną w karcie nauczyciela, to zawiesimy prawo do świadczenia kompensacyjnego. W takim przypadku nie ma znaczenia wysokość przychodu, ani rodzaj wykonywanej pracy.

Jeżeli natomiast świadczeniobiorca uzyska przychód z innej aktywności zarobkowej, podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym – to nauczycielskie świadczenie kompensacyjne będzie podlegało ogólnym zasadom zawieszalności świadczeń, w zależności od kwot uzyskiwanego przychodu.

Uczelnie wyższe nie są placówkami oświatowymi wymienionymi w karcie nauczyciela. Zatem może Pan podjąć pracę w charakterze nauczyciela akademickiego, takie zatrudnienie nie spowoduje automatycznego zawieszenia nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Proszę jednak pamiętać o tym, że świadczenie będzie podlegało ogólnym zasadom zawieszalności, w zależności od kwot uzyskanego przez Pana dodatkowego przychodu.

Szczegółowe informacje o zasadach zmniejszania i zawieszania świadczeń znajdują się na naszej stronie internetowej: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/zmniejszenie-lub-zawieszenie-swiadczen-pracujacych-emerytow-i-rencistow.


Od 18 lat jestem zatrudniony na stanowisku górnik. Powoli myślę już o emeryturze górniczej. Z informacji jakie mam wynika, że przechodząc na górniczą emeryturę nie mogę być członkiem OFE. Aktualnie jestem członkiem jednego z OFE. Mam pytanie. Czy powinienem już teraz złożyć rezygnację z OFE, czy zrobić to przed emeryturą? Co stanie się z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE, czy zasilą one moje konto w ZUS lub subkonto? Co będzie dla mnie korzystniejsze? I jak złożyć taką rezygnację z OFE?

Jeśli jest Pan członkiem OFE i chce się Pan ubiegać o emeryturę górniczą, wówczas musi Pan złożyć wniosek o wykreślenie z OFE i o przekazanie środków zgromadzonych w OFE oraz na subkoncie w ZUS na dochody budżetu państwa. Jest to warunek konieczny, który należy spełnić aby uzyskać prawo do emerytury górniczej. Wniosek taki składa się do ZUS w chwili zgłoszenia wniosku o emeryturę, poprzez zaznaczenie w formularzu wniosku emerytalnego odpowiedniej informacji. Po wykreśleniu z OFE odzyskanie środków (zgromadzonych na subkoncie w ZUS czy w OFE) nie jest możliwe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że emerytury górnicze są obliczane w zupełnie inny sposób niż emerytury powszechne, przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Kwoty składek, zapisane na koncie ubezpieczonego i na subkoncie są podstawą obliczenia wysokości emerytury powszechnej. Natomiast emerytury górnicze są obliczane wg tzw. starych zasad, w oparciu o kwotę bazową, wysokości Pana wynagrodzeń, okresy składkowe i nieskładkowe, a także przeliczniki, związane z pracą pod ziemią.

W przypadku emerytur górniczych kwoty składek zapisane na koncie ubezpieczonego czy na subkoncie nie mają żadnego wpływu na wysokość świadczenia.

  • Numer: 3 (1156)
  • Data wydania: 17.01.23
Czytaj e-gazetę