Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

W koksowni trwa rozruch nowoczesnej instalacji KRAiC

06.12.2022 00:00 red.

RADLIN W Koksowni Radlin należącej do JSW KOKS S.A. zakończone zostały prace montażowe w ramach projektu inwestycyjnego pod nazwą „Instalacja KRAiC – budowa II ciągu wraz kolumną odkwaszająco-odpędową” i od 21 listopada br. trwa rozruch instalacji realizowanej w ramach umowy podpisanej w sierpniu 2020 r.

KRAiC – to skrótowa nazwa instalacji katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki metodą Clausa – umożliwia bardziej efektywne i ekologiczne wykorzystywanie gazu koksowniczego powstającego w wyniku procesu koksowania.

Generalny Realizator Inwestycji (GRI) po zakończeniu wszelkich prac budowlano-montażowych zgłosił gotowość do rozruchu instalacji objętych projektem KRAiC. Dopuszczenie do rozruchu miało miejsce po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie instalacji oraz po akceptacji zakładowego zespołu specjalistów opiniujących.

Oddawana do użytkowania w Radlinie inwestycja pozwoli na głębsze oczyszczenie gazu koksowniczego, który wykorzystywany będzie do opalania powstającej na terenie Koksowni Radlin elektrociepłowni, mającej funkcjonować w wysokosprawnej kogeneracji, której praca będzie zaspokajać potrzeby własne zakładu, zaś nadwyżki ciepła i nadmiarowa energia elektryczna kierowane będą do odbiorców lokalnych oraz do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

JSW KOKS S.A. informuje iż budowa II ciągu instalacji KRAiC realizowana jest w zgodzie z wymogami BAT, czyli „z wykorzystaniem najlepszych dostępnych technik”.

Nowoczesna elektrociepłownia opalana oczyszczonym gazem koksowniczym docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z eksploatacji EC Marcel, będącą własnością PGG. W ten sposób Grupa Kapitałowa JSW w 100% wykorzysta nadwyżki gazu koksowniczego przez spożytkowanie go jako paliwa gazowego do spalania w jednostce kogeneracji, tj. bloku energetycznym o mocy ok. 32 MWe (produkcja energii elektrycznej i ciepła). Energia i ciepło wykorzystane będzie na potrzeby własne oraz na sprzedaż ich nadmiaru odbiorcom zewnętrznym. Zabezpieczony w ciepło zostanie Radlin, mieszkańcy zyskają czystsze powietrze dzięki wprowadzeniu zaawansowanych technologiczne rozwiązań. Gaz koksowniczy, który do tej pory był w znacznej części bezproduktywnie spalany w pochodni bezpieczeństwa, wykorzystany zostanie do wytwarzania energii elektrycznej, pary technologicznej i ogrzewania wody zasilającej mieszkańców i KWK „Marcel”.

(oprac. sqx)

  • Numer: 49 (1150)
  • Data wydania: 06.12.22
Czytaj e-gazetę