Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

80 ton żywności dla mieszkańców Gminy Lubomia

29.11.2022 00:00 sub

LUBOMIA W grudniu Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubomi rozpocznie realizację kolejnej już edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ) na rok 2023. Program pomocy żywnościowej w gminie Lubomia działa od 2016 roku. Od tego czasu OPS przekazał podopiecznym już 80 ton żywności!

Program ten to pomoc rzeczowa oferowana przez OPS w formie darmowych produktów spożywczych pozyskiwanych nieodpłatnie ze Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie, przeznaczona dla osób i rodzin, których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego z ustawy o pomocy społecznej, (kryterium 220 proc. to 1320 zł netto dla osoby w rodzinie i 1707,20 zł netto dla osoby samotnie gospodarującej). OPS pokrywa koszt transportu specjalnym samochodem dostawczym.

Co przekazują?

W tegorocznym Programie (od grudnia 2021 do listopada 2022) pomoc żywnościowa trafiła do 319 mieszkańców gminy w 121 rodzinach. W tym okresie OPS wydał 7,5 tony żywności w 889 paczkach . Dodatkową pulę żywności przekazano także 23 obywatelom Ukrainy, którzy otrzymali 0,5 tony żywności. – W ciągu rocznego programu każda osoba otrzymuje produkty z 3 grup żywieniowych: białkowych, węglowodanowych, tłuszczowych, z długą datą przydatności do spożycia, produkowane na potrzeby bezpłatnej pomocy dla potrzebujących. Zestaw obejmuje takie produkty jak: cukier, makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser podpuszczkowy, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy, olej rzepakowy, sok jabłkowy, buraczki wiórki, gołąbki w sosie pomidorowym, miód, kabanosy, musztarda, zupy w proszku, kawa zbożowa, płatki owsiane.

Coraz więcej chętnych

– W roku bieżącym m.in. skutki inflacji, pomoc Ukrainie, niedobór niektórych artykułów spożywczych na rynku, wpłynęły także na ograniczenia w dystrybucji i różnorodności artykułów z POPŻ. Jednakże obecnie, w czasach coraz wyższych cen żywności, każdy darmowy produkt jest pożądany przez podopiecznych, szczególnie tych o najniższych dochodach, toteż do programu zgłasza się coraz więcej potrzebujących – informuje Irena Koczwara, kierownik OPS w Lubomi. W ramach programu dla osób chętnych OPS oferuje także działania towarzyszące w formie warsztatów kulinarnych, programów edukacyjnych, prowadzonych przez instruktora ze Śląskiego Banku Żywności dla różnych grup pokoleniowych. Również w tegorocznym programie w ramach działań towarzyszących dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono warsztaty edukacyjne pt. „Budżet domowy-ekonomiczne prowadzenie gospodarstwa domowego”,w których wzięło udział 17 osób (12 kobiet i 5 mężczyzn). Warto dodać, że corocznie (od 2016 roku) z programu korzysta średnio 180 – 300 osób.

(ska)

  • Numer: 48 (1149)
  • Data wydania: 29.11.22
Czytaj e-gazetę