Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Tysiąc złotych dostały cztery osoby

18.10.2022 00:00 sub

Zarząd powiatu wodzisławskiego przyznał stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy po ukończeniu studiów rozpoczną pracę w wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy.

POWIAT Studenci kierunku pielęgniarstwa już po raz trzeci mogli składać wnioski o stypendium, jakie zaproponowali im włodarze powiatu wodzisławskiego. W ten sposób chcieli pozyskać brakującą kadrę do Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Jakim zainteresowaniem cieszył się tegoroczny nabór?

Tysiąc złotych na miesiąc

Przypomnijmy, że stypendium wynosi 1000 zł na miesiąc przysługujące w czasie trwania studiów, czyli od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Głównym warunkiem jego uzyskania było zobowiązanie do podjęcia zatrudnienia w wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy po zakończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia studiów, na okres nie krótszy niż 3 lata. Tegoroczny nabór trwał do 19 września.

Pięć złożonych wniosków

Jak przekazuje nam Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa, wnioski o stypendium złożyło 5 osób. Po przeanalizowaniu dokumentacji okazało się, że jeden z wniosków nie spełnia wymogów, dlatego zarząd powiatu przyznał stypendia tylko 4 studentkom. Trzy z nich są mieszkankami powiatu wodzisławskiego, a jedna pochodzi z województwa lubelskiego. Na czym polegało niespełnienie wymogów jednej z wnioskodawczyń? – Nie była ona studentką III roku studiów pierwszego stopnia ani studentką II roku studiów drugiego stopnia. Nie spełniała zatem podstawowego wymogu regulaminu stypendialnego – wyjaśnia Wojciech Raczkowski.

Co dalej z inicjatywą?

Program stypendialny powiatu wodzisławskiego ma na celu zachęcić młodych adeptów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w powiatowych szpitalach i poradniach. Tegoroczny nabór był trzecim z kolei. Z obecnymi stypendystkami z tej formy skorzystało dotąd 10 osób: 2 w 2020 r., 4 w 2021 r. i 4 w 2022 r. – Zdajemy sobie sprawę, że te stypendia i nasze inne działania to nie jest panaceum na wszelkie problemy kadrowe w polskiej służbie zdrowia. Tam, gdzie jest to jednak możliwe, my jako samorząd powiatowy chcemy naszym szpitalom pomóc – deklaruje starosta wodzisławski Leszek Bizoń. Czy program w kolejnych latach będzie kontynuowany? Raczkowski odpowiada nam, że to do decyzji zarządu powiatu wodzisławskiego należy, czy ogłosi w danym roku kolejny nabór. – W tej chwili brak jest przesłanek, aby przewidywać, że program nie będzie kontynuowany – mówi.

(juk)

  • Numer: 42 (1143)
  • Data wydania: 18.10.22
Czytaj e-gazetę